Iława: jesienne sprzątanie Iławki

2011-10-08 12:16:59 (ost. akt: 2011-10-20 21:07:23)
Uczestnicy akcji przed rozpoczęciem spływu

Uczestnicy akcji przed rozpoczęciem spływu

Autor zdjęcia: Krzysztof Truszczyński

„Nie pływam w śmieciach" - pod takim hasłem odbył się kolejny spływ kajakowy rzeką Iławką, powiązany ze sprzątaniem koryta rzeki. Efekt - 40 wielkich worów ze śmieciami, nie licząc starych opon czy wiader, które nie mieściły się w workach.

Akcję wymyślili i zorganizowali działacze Kolejowego Klubu Turystyki Pieszej „Carpe Diem”, działającego przy Oddziale PTTK w Iławie. Zapowiadaliśmy ją tutaj, zachęcając do udziału. Efekty okazał się piorunujący. Pisze o tym główny inicjator, wiceprezes Oddziału PTTK w Iławie Krzysztof Truszczyński.

Zbiórka za młynem


Już tradycją w działalności Oddziału PTTK w Iławie stało się sprzątanie koryta rzeki w okresie wiosennym i jesiennym
1 października spotkaliśmy się w Iławie przy rozlewisku rzeki za Młynem „Edwarda”. Miejsce to wybraliśmy nieprzypadkowo; zalega tam góra śmieci, o czym przekonaliśmy się podczas akcji wiosennej.
Na miejscu zbiórki stawiły się osoby, którym chciało się w ten wolny dzień zrobić coś pożytecznego dla lokalnego środowiska. Oprócz mieszkańców Iławy, tradycyjnie już wspierali naszą akcję działacze z Towarzystwa Ziemi Lubawskiej.
Bardzo miłym zaskoczeniem było przyłączenie się osób z sąsiedniego województwa kujawsko – pomorskiego, konkretnie z Torunia.

Wędkarze współpracują


Załogi kajakowe rozpoczęły penetrację koryta rzeki, niejednokrotnie wpływając w przybrzeżne trzcinowiska i wyciągając stamtąd zalegające śmieci. Tym razem już nie było zdziwienia wśród wędkarzy, którzy bardziej przychylnie podeszli do naszej akcji i odpłynęli z akwenu do chwili zakończenia naszych działań na tym odcinku.
Nasze worki szybko napełniają się różnymi przedmiotami, przeważają szklane i plastikowe butelki oraz puszki aluminiowe. Nie zabrakło również opon samochodowych, pustych wiaderek plastikowych oraz masę reklamówek jednorazowych, opakowań po przynętach i zanętach wędkarskich.
Po około dwugodzinnych działaniach na tym odcinku rzeki, składamy nasze „trofea” w specjalnych workach w dogodnym miejscu, skąd zostaną zabrane przez służby komunalne.

Kajaki - śmieciarki


Po małej przerwie, ponownie znajdujemy się na wodzie i przystępujemy do akcji oczyszczania koryta rzeki i częściowo jej brzegów z wszelkiego rodzaju nieczystości. Teraz pracujemy za wiaduktem kolejowym, mostem drogowym w kierunku wpływu rzeki do jeziora Iławskiego (Długie). Nasze worki znowu szybko się napełniają. Najwięcej śmieci zalega w zakolach, wykrotach i trzcinach przybrzeżnych. Podpływamy również pod stanowiska wędkarskie, ale tym razem z przyjemnością stwierdzamy, iż miejsca te w porównaniu z akcją wiosenną są utrzymane w przyzwoitej czystości. Ładujemy worki z zebranymi śmieciami na „kajaki śmieciarki” i transportujemy na miejsca zrzutu.

Przy ognisku i kiełbaskach


Iławka przepływa przez spore, bardzo ciekawe Jezioro Iławskie. Przepływamy przez to jezioro bardzo sprawnie. Szkoda, że brak jest oznakowania wypływu rzeki z jeziora, ale pływaliśmy przecież tu wiele razy, więc bez trudu odnajdujemy właściwe miejsce. Przy ujściu krótki odpoczynek.
Po dopłynięciu do Dziarnówka wypakowujemy śmieci z kajaków i składujemy w wyznaczonym miejscu. Ogółem zebraliśmy 40 dużych worków śmieci, do tego wiaderka plastikowe i stare opony.
Po uporządkowaniu sprzętu udajemy się do miejsca udostępnionego nam przez Nadleśnictwo w Iławie. Na pięknym polu biwakowym rozpalamy ognisko. Piekąc nad ogniskiem smaczne kiełbaski, możemy podyskutować i podsumować dzisiejszą akcję.
Dziarnówko to miejsce przyjazne wodniakom. Teren jest pięknie przygotowany i zagospodarowany. Jest miejsce na ognisko, wiata ze stołami i ławami. Wokół tablice informacyjne o przyrodzie – lokalnym środowisku. Działa już przystań kajakowa. Nad nami słychać odgłosy odlatujących ptaków. Na niebie można zauważyć klucze majestatycznie szybujących żurawi. Te znaki oznajmiają nam, że to już na pewno jesień. Dopiero zapadający zmierzch skłania nas do powrotu do domu. Wstępnie umawiamy się na kolejne już wiosenne sprzątanie „królowej rzek” naszego powiatu.

Nasze wnioski


Jeszcze raz słowa podziękowania i uznania dla wszystkich uczestników spływu, a przede wszystkim studentów z Torunia, którym chciało się w wolną sobotę popracować społecznie na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Po akcji można sformułować takie wnioski:
- Takie akcje, jak sprzątanie rzeki Iławki, powinny być realizowane cyklicznie (przynajmniej dwa razy w roku), przy współpracy z odpowiednimi organami samorządowymi.
- Nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia, bez wsparcia łodzi, która odbierałaby zebrane śmieci, uprzątnąć tak dużego akwenu.
- Trzeba ustalić z Urzędem Gminy Iława miejsca „zrzutu” zebranych worków ze śmieciami na ich terenie, tj. miejscowości Dziarny i Dziarnówek
- Rzeka Iławka, jest ciekawym akwenem wodnym. Podczas tego spływu spotkaliśmy sporo ptactwa wodnego. Zauważyliśmy ślady bytowania bobrów - liczne zgryzy na przybrzeżnych drzewach, a w coraz czystszej wodzie mieniące się w słońcu ryby. Musimy wszyscy zadbać o nią, aby stała się dumą i wizytówką naszego powiatu a nie lokalnym ściekiem


Serdeczne podziękowanie


1. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za sfinansowanie wypożyczenia i transport kajaków.
2. Zespołowi Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich za okazaną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
3. Wydziałowi Ochrony Środowiska w Iławie za nieodpłatne przekazanie worków na śmieci
4. Nadleśnictwu Iława za nieodpłatne udostępnienie miejsca do przygotowania ogniska w miejscowości Dziarnówek.
5. Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych „EKO” Sp.z o.o. w Iławie za nieodpłatne zabranie zebranych przedmiotów wielkogabarytowych oraz worków ze śmieciami.
6. Lokalnej prasie oraz radiu „Eska –Iława” za nieodpłatne umieszczenie ogłoszeń i informacji o naszej akcji
7. Towarzystwu Miłośników Ziemi Lubawskiej z Nowego Miasta Lubawskiego za udział w Akcji.
8. Kajakowemu Patrolowi Św. Franciszka, który wyposażył nas w gadżety i foldery promującą akcję „Nie pływam w śmieciach”
Krzysztof Truszczyński
Wiceprezes Oddziału PTTK w Iławie


Na mapie oznaczyliśmy Dziarnówko


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zack7 #404433 | 192.168.*.* 10 paź 2011 13:12

    niedaleko :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zack7 #404432 | 192.168.*.* 10 paź 2011 13:11

    Świetna sprawa :) szkoda tylko, że coraz więcej ludzi przybywa, którzy śmiecą...ostatnio taki przykład zastałem na Kamionce, a przecież śmietnik był tak nie daleko!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy