Olsztyn: Kaplica Jerozolimska p.w. Krzyża Świętego

2011-10-18 11:57:00 (ost. akt: 2013-07-03 15:24:43)
Widok z ul. Grunwaldzkiej od strony południowo-wschodniej

Widok z ul. Grunwaldzkiej od strony południowo-wschodniej

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Niewielka kaplica przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Władysława Jagiełły, w pobliżu Dworca Zachodniego. W chwili powstania była na dalekich przedmieściach Olsztyna. Była wówczas duchowym ośrodkiem chorych na trąd i inne choroby zakaźne.

Jest to najstarsza Kaplica Jerozolimska na Warmii. Została poświęcona kultowi Męki Pańskiej, przyniesionemu do Prus z Ziemi Świętej przez Krzyżaków. Obecnie (od 1963 roku) odbywają się w niej msze dla osób niesłyszących.
Kaplica wzmiankowana po raz pierwszy w 1565 r., ale data jej wzniesienia pozostaje nieznana. W 1609 r. odnotowano, że posiadała we wnętrzach malowidła ścienne. Do XVIII w. kaplica sąsiadowała na Dolnym Przedmieściu z leprozorium (kolonia trędowatych) Św. Jerzego. Chorych zmarłych na trąd grzebano na cmentarzu w sąsiedztwie kaplicy.
W 1775 r. kaplica została przebudowana na koszt członka magistratu miejskiego Piotra Poleskiego (tego samego, który sfinansował w dużej części odbudowę ratusza po pożarze w 1766 roku). Budynek otrzymał cechy barokowe. Kolejne renowacje były w latach 1921-22 i 2008-09.
Wewnątrz kaplicy rzeźby - tzw. Grupa Ukrzyżowania - i trzy obrazy. Grupa Ukrzyżowania w formie Golgoty (Chrystus na krzyżu z dwoma łotrami po bokach) jest najwybitniejszym zabytkiem późnogotyckiej rzeźby sakralnej w Olsztynie. Datowana jest na ok. 1510 r., wykazuje cechy warsztatowe związane z kręgiem królewieckim. Figury stojące Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Ewangelisty były wzmiankowane w dokumentach po wizytacji w roku 1609. Na ścianach kaplicy zawieszone są XVIII-wieczne obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Matki Boskiej Bolesnej. Z początku XVII w. pochodzi obraz Chrystus pod Krzyżem ze Św. Marią Magdaleną.
Kaplica podlega parafii Św. Jakuba, przeznaczona jest na duszpasterstwo osób niesłyszących. W przykaplicznym ogródku stoi krzyż z 1886 r. upamiętniający XIX-wieczną epidemię cholery. Krzyż do 1967 roku stał przy ul. Warszawskiej; przeniesiono go stamtąd, aby nie kłuł w oczy partyjnych dostojników z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką, którzy w październiku 1967 roku przyjechali do Olsztyna na otwarcie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (dziś Michelin).
Kaplica jest parterową budowlą na planie prostokąta, nakryta dwuspadowym dachem, z barokowymi wolutowymi szczytami ze ślimacznicami. Od strony zachodniej szczyt frontowy posiada wypukłość flankowaną dwoma pilastrami, która jest pozostałością po rozebranej drewnianej dzwonnicy. We wnętrzu kaplica mieści drewniany chór.


Warto wiedzieć:
* Jeszcze w XVIII w. oddawano tu ostatnią posługę skazańcom, prowadzonych na powieszenie na Wzgórze Soja
* Golgota z dwoma łotrami jest jedynym tego typu zachowanym zabytkiem snycerki późnogotyckiej na terenie Pomorza Wschodniego
* W październiku 1984 r. w kaplicy wystawiono na widok publiczny ciało warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej
* Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Wnętrze można zobaczyć jedynie tuż przed lub tuż po jedynej mszy świętej w tygodniu. Msze odbywają się w każdą niedzielę o 10.00.




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy