Pranie: Gałczyński po remocie

2012-01-19 14:06:14 (ost. akt: 2012-01-23 12:44:32)
Jedno z odnowionych pomieszczeń leśniczówki Pranie

Jedno z odnowionych pomieszczeń leśniczówki Pranie

Autor zdjęcia: Muzeum K.I.Gałczyńskiego

Słynna leśniczówka Pranie nad jeziorem Nidzkim w pobliżu Rucianego-Nidy na Mazurach przeszła gruntowny remont. W leśniczówce znajduje się muzeum poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Z końcem roku 2011 zakończył się trwający od października remont w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Do przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji dołożyło Starostwo Powiatowe w Piszu i w ten sposób udało się przeprowadzić najpilniejsze prace na parterze budynku. Wymieniono starą instalację elektryczną, podłogi (na dębowe), część tynków, przystosowano łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Piękny efekt przyniosła renowacja starych okien, okiennic i drzwi – po zdarciu warstw olejnej farby są teraz ozdobą wnętrza. Nad nowym wejściem do muzeum wkomponowano witraż z zieloną gęsią, wykonany i ofiarowany przez Annę Czyżykiewicz. Koszt remontu wyniósł blisko 150 tys. zł. Z braku środków nie wykonano wszystkich potrzebnych prac remontowych, trzeba je będzie przeprowadzić później.
- Choć nie udało się zrobić wszystkiego, jestem zadowolony, bo to krok w dobrym kierunku - powiedział po zakończeniu prac Wojciech Kass, dyrektor Muzeum. - Dziękuję bardzo za pomoc starostwu, które dostrzegło nasze potrzeby i przyznało dodatkowe pieniądze. Oprócz finansowania prac remontowych będę się też starał o dotację na zmianę stałej ekspozycji w muzeum. Odnowione wnętrza aż się proszą o bardziej współczesną wystawę - dodał Wojciech Kass.
Miesiąc wcześniej zakończył się tez pierwszy etap remontu w oddziale prańskiego muzeum – Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Tam najważniejsze było ratowanie budynku gospodarczego, któremu groziło zawalenie. Docelowo ma w nim być sala kominkowa, w której będą odbywały się wystawy czasowe, spotkania i lekcje muzealne. Odnowiono też pomieszczenia biurowe, łazienki i pokój dla występujących w Ogródku artystów. Wartość przeprowadzonych prac wyniosła niemal 255 tys. zł, z czego 51% stanowiła dotacja Ministerstwa Kultury, a pozostała część została pokryta z budżetu starostwa powiatowego w Piszu.
- Jeżeli spełnią się nadzieje na pozyskanie pieniędzy unijnych, remont obu budynków i zagospodarowanie terenu wokół muzeum w Ogródku powinno się zakończyć w 2013 r. – mówi kierownik muzeum Michała Kajki Sławomir Szymankiewicz.

Na mapie zaznaczyliśmy leśniczówkę Pranie.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy