Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak: Trasa rowerowa Wydminy - Miłki - Wydminy

Kolor szlaku
-
Długość
32 kilometry
Czas przejścia
-
Poziom trudności
Łatwy
Miejscowość startu
Wydminy
Miejscowość końca
Wydminy
Trasa nieoznakowana. Biegnie częściowo drogami asfaltowymi, częściowo drogami szutrowymi. Długość około 31 kilometrów. Przebieg; Wydminy - Szczepanki - Lipińskie - Drochowo - Miłki - Miechy - Czyprki - Malinka - Pamry - Ranty-Wydminy. Trasa łatwa do przejechania.

0 km - Urząd Gminy w Wydminach. Jedziemy droga 656 wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Wydmińskiego w kierunku Sucholaski-Siedliska.

0,7 km - Zjeżdżamy z drogi 656 na lewo w kierunku Szczepanek.

6,5 km - Szczepanki.
W pobliżu wsi Rezerwat Łąki Staświńskie. Duży kompleks łąk zlokalizowanych na wilgotnych siedliskach, które dzięki dużemu udziałowi pięknie kwitnących roślin należą do bardzo efektownych elementów krajobrazu.


7,9 Lipińskie. Jedziemy prosto.
Na polach między wsią a Lipowym Dworem można obejrzeć ruiny bunkrów Giżyckiego Rejonu Umocnionego z czasów II w.ś. Około 100 m za ostatnimi zabudowaniami Lipińskich na prawo od drogi zniszczony cmentarz mazurski.

9,6 km - Przecinamy drogę 656

10,6 Drochowo. Jedziemy prosto.

12 km - Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Skręcamy w lewo.

13,4 - Miłki. W Miłkach jedziemy wzdłuż cmentarza. na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo na drogę szutrową. Jedziemy cały czas prosto.
W Miłkach możemy tu obejrzeć najstarszy kościół na Mazurach lub wykapać się w jeziorze Miłkowskim. Publiczna plaża znajduje się za budynkiem Urzędu Gminy. Kościół pochodzi z XV wieku. W środku zabytkowy ołtarz z 1669 r. We wsi obelisk poświęcony poległym I wojnie światowej: 200 m na lewo od drogi Miłki–Rydzewo.

Kiedy będziemy już na drodze szutrowej po około2 kilometrach miniemy po lewej 2 gospodarstwa. Za drugim, po lewej, resztki mazurskiego cmentarza. Zobacz zdjęcia: kliknij tutaj.

16,3 km - Miechy. Jedziemy dalej prosto. Kiedy dojedziemy do asfaltu, skręcamy w prawo w kierunku Czyprek.

18,2 km - Czyprki. Jedziemy cały czas prosto droga 656.

20,2 km - Malinka.

22,7 km - Pamry. Jedziemy nadal prosto droga 656. Po około 5 kilometrach zjeżdżamy z drogi 656. Skręcamy w lewo do wsi Ranty.
Pamry leżą nad jeziorem Pamer (72)ha)

26,2 km - Ranty. Stamtąd mamy już prosta drogę do Wydmin

Ranty to niewielka wieś położona tuż za Wydminami. Stoi tam sobie piękny kamienny budynek, który z daleka przypomina jakaś bramę do pałacu. Pałacu tam jednak nie ma. Budynek jest opuszczony. O tym, że kiedyś toczyło się w nim życie przypominają już tylko zardzewiałe tabliczki nakazujące przestrzegania przepisów BHP. Zobacz zdjęcia: kliknij tuta

31 - km - Wydminy

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne