
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce - o atrakcji
- Kategoria
- Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
- Miejscowość, gmina
- Święta Lipka, gmina Reszel, Mazury
- Adres
- Św. Lipka 29, 11-440 Reszel
- Dane kontaktowe
- Centrala; 89 755 14 81
Kancelaria parafialna: tel. 89 755 35 12
Dom Pielgrzyma: 89 755 35 44 - Strona www
- www.swlipka.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=3&Itemid=2
- Adres e-mail
- swlipka.rezerwacja@wp.pl
- Gmina
- Reszel
To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy". To także popularne miejsce brania ślubów.
Kościół najbardziej jednak słynie z ruchomych organów zbudowanych w latach 1719-1721.
Kościół zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.
Początki kultu Maryjnego sięgają w Świętej Lipce XIV wieku. Wtedy to bowiem w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Więzień w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna figurkę Matki Boskiej.
Rankiem, gdy znaleziono przy nim owo dzieło, tak olśniło strażników, że ci poczytując to za znak bożego ułaskawienia zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, niedoszły skazaniec szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na której wedle zaleceń Pięknej Pani miał postawić rzeźbę.
Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami. Zdziwieni pasterze patrzyli, jak przechodzące obok lipy owieczki klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych.
Proboszcz z Kętrzyna w uroczystej procesji kilkakrotnie przenosił cudowną figurkę do kościoła w mieście. Rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na drzewie, gdzie ją ustawił ocalony skazaniec. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Święta Lipka była już wtedy słynnym miejscem pielgrzymkowym. Około 1519 r., pieszo i boso, przybył do Świętej Lipki wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern.
Z chwilą sekularyzacji Prus (1525r.) praktyki katolickie zostały zabronione, a tym samym pielgrzymki zakazane. Podburzeni przez starostę protestanci z Kętrzyna zniszczyli wtedy kaplicę, figurkę wrzucili do Jeziora Wirowego, a lipę ścięli ustawiając w jej miejscu szubienicę. Dziś stoi tam niezwykłej urody sanktuarium, a pielgrzymki wiernych do tej pory tłumnie odwiedzają to niezwykłe miejsce.
We wsi Dom Pielgrzyma oraz hotel Taurus
Więcej o miejscu i okolicach w artykule
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce - zdjęcia
Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!
Podobne atrakcje
-
Kościół w Wilkowie 3.4km
Kościół z końca XIX wieku. Wilkowo (niem. Wilkendorf) – wieś w Polsce położona w...
-
Kościół w Bezławkach z XV wieku 3.9km
Kościół w Bezławkach to krzyżacki zamek z XIV wieku, któremu dostawiono kościelną...
-
Kaplica Św. Anny w Robawach 4.2km
Barokowa kaplica z 1733 roku, ufundowana przez rodzinę ówczesnego sołtysa Markuszewskiego....
-
Kolegium jezuickie w Reszlu 5.2km
Kolegium jezuickie w Reszlu rozpoczęło działalność 3 grudnia 1632 roku. Początkowo...
W pobliżu
-
Tajemnica jeziora Dejnowo 440m
Tajemnicę jeziora Dejnowo (Dejnowa) odkryto przypadkiem 30 lat po wojnie, podczas podwodnych poszukiwań ciała topielca. Płetwonurkowie...
-
Droga krzyżowa Reszel- Św.Lipka 1.7km
Mają już prawie 300 lat. Jest ich 15 i Stoją przy drodze Reszel - Święta Lipka. Historyczna Warmia to kraina kapliczek....
-
Jezioro Wyrbel (Wierzbne, Wirbel)
Mały, wydłużony zbiornik o nierozwiniętej linii brzegowej, płytki, o miękkim dnie. Obficie zarośnięty. Roślinność zanurzona...
-
Jezioro położone 4 km od Reszla, koło Świętej Lipki. Średnio rozwinięta linia brzegowa. Jeziora otaczają lasy, pola uprawne...