Rudczany: tego nie znajdziecie na mapie

Rudczany: tego nie znajdziecie na mapie - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Nieistniejące wsie
Miejscowość, gmina
Ruciane-Nida, gmina Ruciane-Nida, Mazury
Adres
Ruciane-Nida
Gmina
Ruciane-Nida
Rudczan czy Rucian nie znajdziecie na mapie. Trochę szkoda. Choć jeszcze bardziej mi nie pasuje, że na mapie nie znajdę Janśborka.

Rudczanny istniały już w XVI wieku. Nazwę wzięły od słowa "ruda", którą dobywano w Puszczy Piskiej już w czasch średniowiecznych. W wieku XVII w okolicach osady Rudczany pojawili się polscy chłopi z Mazowsza. Uciekali, bo książe pruski był dla nich lepszym panem niż polscy szlachcice. Z czasem nazwano ich Mazurami.

Dobre 100 lat później w okolice Rudczan, Guszlianki i Nidy zawędrowali rosyjscy chłopi. Ci prawosławni odszczepieńcy w Prusach szukali swobody dla wyznawania swojej religi. Co ciekawe nad jezioro Nidzkie i Bełdany przynieśli ze sobą nie tylko rosyjski, ale i znajomość polskiego. Bo przez lata mieszkali wcześniej wśród polskich chłopów na suwalszczyźnie.

Ten świat przestał istnieć w 1945 roku. Choć taka naprawdę stało się to wcześniej, jeszcze za Bismarcka. Rudczanny z map zniknęły w 1938 roku. W to miejsce hitlerowcy utworzyli sobie Niedersee.

Po 1945 roku Rudczany nie wróciły już na mapę. Widać uznano, że są jakoś za "słabo-polskie".

Szkoda. Bo Rudczany (znane też w wersji Ruciany) brzmią mi jakos milej niz Ruciane. A Rudczany-Nida też.

Choć tak najbardziej TO żal mi innych mazurskich nazw. Choćby Łuczan (Giżycko) czy Ządźborka (Mrągowa). Przede wszystkim żal mi jednak Jańsborka czyli obecnego Pisza.

Rudczany: tego nie znajdziecie na mapie - zdjęcia


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy