Nakomiady: Pomnik poległych

Nakomiady: Pomnik poległych - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Pomniki i rzeźby
Miejscowość, gmina
Nakomiady, gmina Kętrzyn, Mazury
Adres
Nakomiady
Gmina
Kętrzyn
Zachowany w dobrym stanie pomnik poległych w czasie pierwszej wojny światowej parafian Eichmedien (Nakomiad) stoi przy dawnym kościele ewangelickim.

Takie pomniki i tablice w latach 20-tych XIX wieku stawiano we wszystkich większych miejscowościach Prus Wschodnich. Z jednej strony w ten sposób zachowywano w pamięci sąsiadów, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Z drugiej takie pomniki zaświadczały, że zginęli oni za niemiecką ojczyznę. To ostatnie dla niemieckiej propagandy było szczególnie ważne na Warmii i Mazurach.

Pomnik w Nakomiadach stoi w centrum wsi, przed tamtejszym kościołem. Umieszczono na nim napis: „Zum Andenken - den im - Weltkriege Gefallenen - 1914-1918. Tablice z nazwiskami poległych w czasie I wojnie światowej mieszkańców: Nakomiad (Eichmedien), Bałowa (Ballau), Budzisk (Budzisken), Koczarek (Kotzargen), Langanek (Langanken), Owczarni (Schäferey), Salpika (Salpkeim) i Szczerzbowa (Sczierzbowen) znajduje się w kościele.

Na terenie powiatu kętrzyńskiego zachowały się w całości tylko dwa pomniki mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Jeden w Nakomiadach, drugi w Prośnie koło Korsz. Natomiast w Robawach (gmina Reszel) na ścianie miejscowej kaplicy zachowała się tablica z nazwiskami poległych.

Igor Hrywna

Więcej o miejscu i okolicach w artykule


Nakomiady: Pomnik poległych - zdjęcia


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy