Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pałac w Łężanach

Pałac w Łężanach - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Pałace
Miejscowość, gmina
Łabędziewo, gmina Reszel, Mazury
Adres
Łężany, gm. Reszel
Gmina
Reszel
Neobarokowy pałac otoczony rozległym parkiem został wybudowany przez ówczesnego właściciela majątku, kontradmirała Reinholda von Fischera ok. 1900-1910 roku. Reinhold Fischer był synem Gustawa Fischera, który kupił majątek pod koniec XIX wieku. Pałac i majątek należały do rodziny Fischerów aż do końca II Wojny Światowej.

Jest to budowla neobarokowa na rzucie prostokąta z narożnym ryzalitem, werandą, wieloboczną wieżyczką i wyniosłą wieżą zachodnią. Dach jest mansardowy, wieża przykryta jest czworobocznym daszkiem kopułowym z wysoką latarnią. Kompleks w czasie ostatniej wojny nie został zniszczony, wewnątrz zachowało się wiele oryginalnych wykończeń ozdób (kominki, sufity, boazerie dębowe i glazura, łazienki z wyposażeniem). Ostatnim odkryciem są malowidła ścienne w piwniczce do win, przedstawiające herby pruskiej floty morskiej.


Pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi w stylu neogotyckim z czerwonej cegły otoczony jest przez park krajobrazowy, łączący się z naturalnym lasem. W parku znajduje się cmentarz z mauzoleum rodowym von Fischerów, obecnie przekształconym w kaplicę.
Obecnie pałac jest siedzibą Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Pałac w Łężanach - zdjęcia


Dalej na wschód?

Plaża w Widrynach

Dalej na zachód?

Głaz narzutowy

Podobne atrakcje

W pobliżu