Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Osiniak-Piotrowo

dodaj swoją ocenę! »

Osiniak-Piotrowo - ocena użytkowników: 5 na 5 (głosów: 2, opinie: 2)

Osiniak-Piotrowo

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Sołectwo
Tak
Liczba mieszkańców
200
Kod pocztowy
12-220
Gmina
Ruciane-Nida
Serwis informacyjny
ruciane-nida.wm.pl
Osiniak - Piotrowo w latach 30-tych XIX wieku założyli rosyjscy staroobrzędowcy. Dzisiaj we wsi mieszka ich już niewielu. Pozostał po nich cmentarz.

Osiniak - Piotrowo: wieś w województwie warmińsko -mazurskim, polożona 6 kilometrów na północny - zachód od Rucianego - Nidy.

Rosyjscy staroobrzędowcy pojawili się w okolicach Rucianego - Nidy (niem. Rudschanny, Niedersee, pol. Rudczany) w latach 30-tych XIX wieku. Na Mazurach szukali schronienia przed prześladowaniami. Jako pierwszą założyli wieś Onufryjewo. Potem Wojnowo, Gałkowo, Mościszki, Zameczek, Iwanowo, Świgajno, Piaski, Kadzidłowo, Ładne Pole, Piotrowo i Osiniak - Piotrowo (niem.
Fedorwalde).

Kim byli staroobrzędowcy, zwani tez starowiercami i filiponami?
Staroobrzędowcach to prawosławni Rosjanie, którzy nie przyjęli reformy cerkwi prawosławnej przeprowadzonej w XVIII wieku.

Prześladowani w Rosji schronili się na suwalszczyźnie, na terytorium Królestwa Polskiego. Tam też popadli w kłopoty, bo religia zakazywała im służby wojskowej. W 1825 r. starowiercom pozwolono osiedlać się w Prusach.

Na Mazurach pojawili się w 1830 roku. Centrum ich życia religijnego stało się Wojnowo. Powstał tam jedyny na Mazurach klasztor staroobrzędowców.

Starowiercy wykarczowali puszczę i w 1834 roku w zbudowali w Osiniaku - Piotrowie pierwsze domy.
Co ciekawe z miejscowymi dogadywali się po polsku, bo nauczyli się go w czasie pobytu na suwalszczyźnie. W 1837 roku w pobliskim Ładnym Polu zbudowali molennę czyli dom modlitwy. Drewniana świątynia służyła mieszkańcom obu wsi. Rozebrano ją w 1935 roku.

Większość staroobrzędowców zachowała przez lata religię i tradycję. Wśród młodszego pokolenia silne były jednak wpływy kultury niemieckiej. W 1945 żołnierze radzieccy zabili wielu staroobrzędowców. Byli dla nich podejrzani, bo mówili po rosyjsku. Część wczesnym latem 1945 roku razem z Niemcami i Mazurami wywieziono na Syberię.

Te pokolenie staroobrzędowców nie znało już polskiego. Mówili po niemiecku i po rosyjsku. Nie czuli się w Polsce dobrze. Dlatego część staroobrzędowców wyjechała do Niemiec.

Dzisiaj W Osiniaku – Piotrowie mieszka już tylko kilka rodzin starowierców.

Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://mojemazury.pl/42615,Osiniak-Piotrowo-cmentarz-starobrzedowcow.html#ixzz2MhT7DOVd
Osiniak-Piotrowo - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Opinie użytkowników

  • Ocena ogólna:   Kultura:   Aktywny wypoczynek:   Relaks:   Przyroda:  

    Maciuś: Dużo krów

  • Ocena ogólna:   Kultura:   Aktywny wypoczynek:   Relaks:   Przyroda:  

    Aga: Wies jest piekna i pelna atrakcji turystycznych szczegolnie polecam agroturystyke.

dodaj także swoją opinię! »

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

Jeziora

Polecamy w okolicy

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne