Buteo buteo wrócił na swoje włości

2025-03-30 19:19:14(ost. akt: 2025-03-31 11:59:57)

Autor zdjęcia: K.Wittbrodt

Usłyszeliście „miauczące” kiii-eee nad swoją głową. Spokojnie, z waszymi uszami wszystko jest w porządku. To nie jest bowiem "latający kot". Choć z kotami coś go łączy.
Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) to jeden z najczęściej spotykanych ptaków drapieżnych w Polsce. Krajowa populacja tego gatunku jest szacowana na około 48–55 tysięcy par lęgowych. ​Rozpiętość skrzydeł: 110–130 cm, długość ciała: 50–58 cm.

W województwie warmińsko-mazurskim myszołów jest szeroko rozpowszechniony. Najliczniej występuje na na Pojezierzu Olsztyńskim, Mrągowskim i Iławskim czy w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. ​

Dzięki swojej zdolności do adaptacji myszołów zasiedla różnorodne środowiska, zarówno leśne, jak i otwarte tereny rolnicze, co sprzyja jego liczebności w tym regionie.

Gdzie można go spotkać?

Na polach i łąkach (poluje z zasiadki). Potrafi też zawisać w powietrzu.
Przy lasach (gniazduje głównie na skrajach).
Wzdłuż dróg (często siedzi na słupkach i obserwuje otoczenie). To jeden z najczęściej widywanych ptaków przy drogach. Często siedzi nieruchomo, wypatrując zdobyczy. Myszołów ma świetny wzrok – widzi nawet z odległości kilkuset metrów małe poruszające się zwierzęta. Co ciekawe, jego głos, charakterystyczne, „miauczące” kiii-eee – przypomina miauczenie kota.

Co je?
Głównie gryzonie (myszy, norniki – stąd nazwa „myszołów”), także małe ptaki, płazy, jaszczurki, owady,

Jeden z przedstawicieli tego gatunku trafił jakiś czas temu do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów
w Krutyni działającym przy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Rocznie udziela on pomocy ok. 40–60 osobnikom. Najczęściej trafiają tu ptaki z kontuzjami bądź młode, które wypadły z gniazd, nie mające szans na przeżycie.

- Do Ośrodka przyjmowane są inne gatunki, np.: ptaki drapieżne, takie jak bielik, jastrząb czy myszołów, które po otrzymaniu doraźnej pomocy wracają na wolność lub przekazywane są do innych wyspecjalizowanych ośrodków rehabilitacji zwierząt. Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów stanowi również ważne miejsce edukacji przyrodniczej Mazurskiego Parku Krajobrazowego - wyjaśniają pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Myszołów do Ośrodka trafił 10 marca i po podleczeniu odzyskał wolność 28 marca.