Pod Olsztynem lasy będą też społeczne

2025-03-29 14:39:13(ost. akt: 2025-03-30 17:07:10)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Kudypy

Do tej pory mieliśmy tylko Lasy Państwowe, teraz będą także i społeczne. Powstaną między innymi pod Olsztynem.
Warmińsko-mazurskie stoi jeziorami i żaden region nie może się z nami równać. Ale czy tak jest też z lasami? W tej kwestii też jesteśmy potentatem, ale zajmujemy dopiero 6 miejsce w Polsce pod tym względem. Powierzchnia gruntów leśnych województwa warmińsko-mazurskiego stanowi około 32%
ogółu powierzchni województwa i, co ważne, stale ich przybywa.

W regionie warmińsko-mazurskim najbardziej zalesiony powiat to powiat powiat szczycieński (50,6% powierzchni, piski (49,1%) i nidzicki (40,1%). Tylko nieco mniej lasów znajduje się w powiecie olsztyńskim.

A co do tego mają lasy społeczne i czym w ogóle są? Otóż we 2024 roku We wrześniu z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska ruszył pilotażowy program, którego celem było wyznaczenie po konsultacjach z samorządami, aktywistami, stroną społeczną i przedstawicielami Lasów Państwowych wokół 14 miast w całej Polsce lasów, gdzie wycinka będzie ograniczona lub zakazana. To właśnie są lasy społeczne.

- Leśnicy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla obywateli są lasy i że lokalni mieszkańcy oczekują realnego współdecydowania o ich kształcie. Chcemy słuchać tych głosów. Dlatego w każdym nadleśnictwie powołaliśmy konsultantów ds. dialogu społecznego. Liczymy także na większy udział społeczności lokalnych w konsultacjach planów urządzenia lasów - mówił wtedy dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

To lasy znajdujące się zarówno wokół dużych aglomeracji miejskich, mniejszych miast, jak i wsi, czy też w okolicach uzdrowisk i kurortów wypoczynkowych. To właśnie tu odbywa się turystyka i codzienna rekreacja, tak niezbędna w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i równowagi psychicznej. Lasy społeczne to również lasy, które są kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności oraz miejsca pracy. Rola lasów społecznych rośnie. Coraz więcej ludzi z wielkich miast tęskni za kontaktem z naturą.

W pilotażu nie było lasów z warmińsko-mazurskiego. Teraz to się zmienia. Las społeczny powstaje między innymi między osiedlem przy Tęczowym Lesie a obwodnicą Olsztyna i okolicach osiedla Redykajny.








Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3117105 30 mar 2025 18:12

    Moim ulubionym miejscem spacerów jest lasek nad Skandą. Od dawna mnie nurtuje myśl kto jest właścicielem tych terenów? Teren idealny na miejski park leśny wymaga tylko uporządkowania, usunięcia zwalonych lub ściętych i gnijących pni drzewnych, zwłaszcza nad kanałem wodnym obok plaży tzw" 'zielonej". Wytyczyć ścieżki piesze i rowerowe i raj dla spacerowiczów. No i trzeba dbać o porządek na terenie, ale to już sprawa ludzi. Ładny kryty grill zmienil się w melinę na świeżym powietrzu. Jaki normalny człowiek pali ogień na stole wewnątrz pomieszczenia? Obskurnie obmalowany ordynarnym grafitii i otoczony zawsze morzem śmieci. Jezioro Skandal. I co moderator?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz