Dzisiaj (14 czerwca 2013 roku) w Lidzbarku Warmińskim rozpoczyna się kolejna impreza pn. "Napoleony Kultury - Festiwal Kultury i Tradycji XIX wieku". W tym roku inscenizacja nie odbędzie się jak dotychczas - na poligonie, ale pod lidzbarskim zamkiem.
Heilsberg, aktualnie Lidzbark Warmiński, poprzez swoje położenie stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków. W dniu bitwy Lidzbark był dobrze ufortyfikowany od strony południowo-zachodniej, gorzej z zachodniej i północno-zachodniej, gdyż ataku spodziewano się właśnie od południa lub zachodu. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, ze strony francuskiej oficjalnie dowodził sam Napoleon, choć w praktyce nie ingerował w poczynania swoich marszałków: Murata, Soulta i Lannesa.
Jak ważna była to bitwa świadczy choćby to, że historyczna nazwa miejscowości – Heilsberg – jest wypisana na paryskim Łuku Triumfalnym.
Szczegóły bitwy znajdziesz tutaj.
14 CZERWCA (PIĄTEK) godz. 14 - Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych dla przedszkoli i szkół / Lidzbarski Dom Kultury; godz. 16-20 - Regionalna Izba Tradycji - przedmioty gospodarcze i militarne XVIII-XX wieku odnalezione na terenach Warmii i Mazur - Dom Środowisk Twórczych Ratusz (Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie); godz. 22 – Spektakl uliczny „Kolory Ognia - Ostatni Marsz” - Teatr Prawdziwy (widowisko pirotechniczne) - deptak ul. Powstańców Warszawy; godz. 23 – Projekcja filmu historycznego pod Wysoką Bramą.
Lidzbark Warmiński. Bitwa pod Heilsbergiem 2012
Galeria zdjęć z rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem 2012
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez