Twórca Kanału Elbląskiego na konkursowych portretach

2014-05-28 13:39:23 (ost. akt: 2014-05-28 17:18:02)
Pilot portowy J.F. Steenke, ojciec Georga Jacoba.  Być może ten portret inspirował uczestników konkursu.

Pilot portowy J.F. Steenke, ojciec Georga Jacoba. Być może ten portret inspirował uczestników konkursu.

Autor zdjęcia: Ze zbiorów Cezarego Wawrzyńskiego

Namaluj portret Georga Jacoba Steenke, budowniczego Kanału Elbląskiego i weź udział w konkursie - takie hasło rzucili kilka miesięcy temu działacze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula.

Niedawno minął termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w tym konkursie. Jak powiedział nam prezes Stowarzyszenia Navicula Sławomir Dylewski, zgłosiło się 15 twórców.
- To artyści z całej Polski, w różnym wieku, od 25 do 63 lat - mówi Sławomir Dylewski. - Wielu z nich to doświadczeni portreciści. Wszyscy przed zgłoszeniem rozpoczęli już prace nad portretem lub nawet wykonali portret "na próbę". Możemy zatem domniemywać, że większość portretów G. J. Steenke jest prawie gotowa.

Nie jest jeszcze znane miejsce uroczystego ogłoszenia wyników. Początkowo planowano Elbląg - o czym pisaliśmy w pierwszej informacji o konkursie, jednak nie jest to jeszcze do końca przesądzone. Do miana gospodarza tej niezwykłej gali pretenduje jeszcze kilka miast, związanych w jakiś sposób z osobą G.J. Steenke i samym Kanałem Elbląskim. Wiadomo natomiast, że uroczystość odbędzie się w trzeciej dekadzie czerwca. Wiadomo też, że zwycięski portret zawiśnie w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu (przy śluzie Buczyniec).

Ogłoszenie konkursu poprzedziły długotrwałe poszukiwania wizerunku GJ Steenke lub choćby jego opisu. Organizatorzy odbyli wiele rozmów, w tym ze znawcami tematu, autorami książek o Krainie Kanału Elbląskiego - Cezarym Wawrzyńskim i Ryszardem Kowalskim. Jednym z elementów realizowanej właśnie rewitalizacji Kanału Elbląskiego jest budowa nowej Izby Historii wzorowanej na mennonickim domu podcieniowym. Tam właśnie zostanie umieszczony zwycięski portretu G.J. Steenke, co potwierdzłą już dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku - gospodarza szlaku Kanału Elbląskiego.

Partnerzy projektu:
* Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku
* Żegluga Ostródzko-Elbląska
* Akademia Sztuk Pięknych im. Władysław Strzemińskiego w Łodzi
* Związek Gmin Kanału Ostrózko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego
* Kuhlne-Tours - fundator nagrody głównej - tygodniowego czarteru 6 osobowego
motorowego jachtu klasy Tjonger do zrealizowania na Żuławach w 2014 r lub na Kanale Elbląskim w 2015 r.
* Powiat Ostróda
* Powiat Iławski
* Gmina Ostróda
* Miasto Elbląg
* Pensjonat MF w Elblągu
* Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski - Lokalna Grupa Działania w Elblągu

Na mapie oznaczyliśy przystanie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej w Elblągu i Ostródzie.



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak Kanału Elbląskiego

    Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy