Wpłynęli na czyste Mazury!

2014-08-06 15:59:51 (ost. akt: 2014-08-06 15:57:53)
Chętni malowali swoje obrazki na Mazurskiej Wstędze m.in. w porcie w Rynie

Chętni malowali swoje obrazki na Mazurskiej Wstędze m.in. w porcie w Rynie

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Po trzech tygodniach żeglowania po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jacht pod żaglami projektu „Wpłyń na czyste Mazury” dopłynął do ostatniego portu na swojej trasie - Rucianego-Nidy. Rejs wystartował 13 lipca z Węgorzewa.

Organizatorzy - przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia - i wolontariusze odwiedzili blisko 30 portów, w których promowali odpowiedzialną turystykę i badali świadomość ekologiczną turystów.
Uczestnicy rejsu wspólnie z wolontariuszami posprzątali także wyspę Czarci Ostrów na Śniardwach, gdzie zebrali ponad 1500 litów śmieci. Oficjalne zakończenie rejsu odbyło się w Rucianem – Nidzie, ale projekt trwa nadal i wciąż można wziąć udział w konkursie na Ekoturystę. Rejs był elementem 21. edycji kampanii „Sprzątanie świata – Polska”, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.

Pod niebieską banderą


Do rejsu przyłączyło się w różnym miejscu i czasie ponad 150 załóg łodzi pływających Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Chętni otrzymywali niebieską banderę projektu, po podpisaniu deklaracji zobowiązującej między innymi do zrzucania ścieków tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz dbania o to, żeby odpady z jachtów trafiały do właściwych pojemników do segregacji.

Ekosonda


W czasie rejsu załoga prowadziła badanie ankietowe postaw i świadomości turystów i żeglarzy w zakresie ochrony środowiska. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji i kampanii 7 cudów Mazur. Dotychczas zebrane wyniki dają do myślenia:
• blisko połowa (45%) ankietowanych na pytanie: Czy Pani/Pana zdaniem turyści odwiedzający Mazury dbają o ochronę środowiska odpowiedziała „NIE”
• większość ankietowanych wskazała: biwaki, sporty motorowodne, żeglarstwo, jako aktywności, które mają potencjalnie największy negatywny wpływ na środowisko
• ankietowani wskazywali także na brak kultury dbania o dobro wspólne, lenistwo, egoizm oraz brak odpowiedniej edukacji ekologicznej, jako przyczyny zanieczyszczenia wód i zaśmiecenia Mazur.

Pilotażowe badania i obserwacje wody


Podczas rejsu prowadzone były obserwacje i terenowe badania stanu wody. Zbadano między innymi wodę w jeziorach: Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Tałty oraz Ryńskie. W jeziorze Ryńskim zostały lekko przekroczone związki fosforu, których nawet niewielka ilość prowadzi do przyspieszenia eutrofizacji.

Mazurska Wstęga


Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Mazurska Wstęga. Na wielkim pasie błękitnego materiału można było stworzyć własny obrazek, z dedykacją dla czystych Mazur. Happening prowadzili załoganci rejsu. Sympatię dla Mazur deklarowali młodsi i starsi z różnych zakątków Polski i nie tylko. Wstęga została przekazana uczestnikom projektu 7 Cudów Mazur, którzy we współpracy z Fundacją Ocean Marzeń kontynuować będą działania edukacyjne wśród żeglarzy i turystów w czasie wakacji.

Na mapie oznaczyliśmy początek i koniec trasy rejsu.




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mamry Północne

    Jezioro Mamry Północne

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, z kilkoma wyspami, o urozmaiconej konfiguracji dna, z licznymi głęboczkami i wypłyceniami....

  • Nidzkie

    Jezioro Nidzkie

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma zatokami, cyplami i kilkunastoma wyspami, największe w części północnej...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy