Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Żytkiejmy: nowa ścieżka historyczna

2014-12-03 14:09:37 (ost. akt: 2014-12-03 14:02:17)
Fragment ścieżki historycznej w Żytkiejmach

Fragment ścieżki historycznej w Żytkiejmach

Autor zdjęcia: http://portal.warmia.mazury.pl

Żytkiejmy (gmina Dubeninki, powiat gołdapski) mają nową atrakcję turystyczną. Powstała tam ścieżka historyczna z 10 tablicami przystankowymi z opisami obiektów i przedwojennymi zdjęciami.

Na tablicach znalazły się m.in. dawny Hotel św. Huberta, młyn z podziemną rzeką, dawna stacja kolejowa i zabytkowy cmentarz z pierwszej wojny światowej.
Żytkiejmy to wieś przygraniczna o ciekawej historii. Przed wojną była to największa po Gołdapi miejscowość w powiecie, licząca 2 tysiące mieszkańców. We wsi działały m.in. hotele, gospody, młyny, tartaki, cegielnia, szpital, parafia, szkoła prywatna i powszechna, dworzec kolejowy oraz nadleśnictwo. Wiele obiektów przetrwało do czasów obecnych.

Ścieżka historyczna „Dziedzictwo kulturowe Żytkiejm” została utworzona dzięki dotacji w ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Projekt realizowany był przez Grupę Odnowy Wsi, a jego koordynatorem został Stanisław Kosiński.

W uroczystym podsumowaniu projektu, które odbyło się 23 listopada 2014 roku, udział wzięło około 50 mieszkańców Żytkiejm i okolic. Symbolicznie otworzyli nową atrakcję wójt Gminy Dubeninki Ryszard Zieliński, lider Grupy Odnowy Wsi sołtys Marian Czarniewski oraz autorka ścieżki Anna Naruszewicz. Swój wkład w projekt miało wielu mieszkańców sołectwa. Ostateczny kształt ścieżki poprzedzony był licznymi spotkaniami i konsultacjami. Starsi mieszkańcy dzielili się wspomnieniami i przynosili dawne zdjęcia. Spora grupa pracowała też przy montażu tablic, porządkowaniu terenu oraz sadzeniu tui.
Integralną częścią projektu było także opracowanie aktualizacji Planu Odnowy Miejscowości na lata 2014-2021, które wspólnymi siłami wykonali mieszkańcy oraz przedstawiciele tutejszych instytucji i organizacji pozarządowych. W rezultacie Żytkiejmy nie tylko wzbogaciły się o ścieżkę historyczną, ale także zintegrowały i zaktywizowały społeczeństwo.

O projekcie:
Projekt „Ścieżka historyczna Dziedzictwo kulturowe Żytkiejm sposobem na aktywizację mieszkańców” został zrealizowany w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz dzięki wsparciu Gminy Dubeninki.

Opr. na podstawie materiałów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ad #1830521 | 37.248.*.* 7 paź 2015 08:07

    Gratuluję.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz