Ełk: Gmach Zespołu Szkół Muzycznych w Ełku

2014-12-19 14:54:17 (ost. akt: 2014-12-19 14:54:17)
Ełk: Gmach Zespołu Szkół Muzycznych w Ełku

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Ełku

Kamienica z końca XIX wieku przy ul. Armii Krajowej 21 to świadectwo rozwoju miasta i wzrostu zamożności jego mieszkańców w okresie kształtowania się nowoczesnego społeczeństwa przemysłowego.

Tak zwany okres Gründerzeit, przypadający na druga połowę XIX wieku, przyniósł dynamiczny rozwój niemieckiej gospodarki i przemysłu, a w konsekwencji bogacenie się mieszczaństwa. W związku z błyskotliwym zwycięstwem nad Francją (1870-1871) i ogromną kontrybucją, jaką musieli zapłacić pokonani Francuzi, rozpoczął się w Niemczech prawdziwy boom budowlany. W Prusach Wschodnich nie osiągnął on takiego rozmachu i zasięgu jak w innych częściach państwa niemieckiego. Niemniej jednak również tu widoczne były zmiany. Ełk zaczął się rozwijać i bogacić na niespotykaną dotychczas skalę. Wzrastała liczba zamożnych mieszkańców. Pojawiło się zapotrzebowanie na wystawne domy i obiekty użyteczności publicznej. Kamienica znajdująca się przy Armii Krajowej 21 to świadectwo tego właśnie okresu.

Styl "na bogato"
Na temat historii budynku wiadomo niewiele. Wzniesiono go na parceli położonej przy Bahnhofstrasse (Dworcowej, obecnie Armii Krajowej), którą wytyczono w latach 60. XIX wieku, w związku budową linii kolejowej do Ełku. Świadectwem czasu powstania jest styl, w jakim wzniesiono kamienicę. Pod względem stylistycznym dominowały w okresie Gründerzeit różne odmiany historyzmu. W dawnych Prusach Wschodnich popularny był ceglany neogotyk w swej „północnej" odmianie, ale obecne były również obiekty w duchu niemieckiego renesansu i manieryzmu. Bogaty wystrój elewacji, portale z rzeźbionymi drzwiami, jońskie i korynckie kapitele, zdobienia rocaille - modne wówczas sztukaterie sprowadzane z Berlina czy Gdańska miały świadczyć o zamożności właścicieli i wyrafinowaniu ich gustów. Dowodzą też, ze ówcześni inwestorzy chcieli dorównać bogactwem architekturze powstającej w Olsztynie czy Królewcu.

Najpierw salony, potem mieszkania do wynajęcia


Na parterze kamienicy znajdowały się dwa sklepy, na I i II piętrze od frontu mieściły się dwa okazałe mieszkania pierwszych właścicieli, z salonami w amfiladzie wzdłuż balkonów umieszczonych między ryzalitami. Można domyślać się, że w tych salonach często słuchano muzyki klasyków wiedeńskich i poezji romantyków niemieckich. Z tyłu kamienicy i na poddaszu znajdowały się małe mieszkanka i pokoje dla służby: prowadziła do nich osobna klatka schodowa w oficynie. Z czasem obiekt ten stał się typową kamienicą czynszową z pokojami do wynajęcia. Książka adresowa miasta Ełku z 1930 roku pod tym adresem odnotowuje właścicielkę Augustę Zimmermann i dodatkowo jeszcze 32 osoby. Wśród nich: dwoje właścicieli sklepów, handlarza bydła, fotografa, dwóch lekarzy, dwie wdowy, emerytów, robotników, pokojówki. Mówiąc krótko - odnajdujemy tu cały przekrój miejskiej społeczności.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Gmach Zespołu Szkół Muzycznych...

    Po zwycięskiej wojnie z Francją (1870-1871) dzięki ogromnej kontrybucji, jaką musieli zapłacić pokonani...

  • Ścieżka historyczno-turystyczna w Ełku

    Ścieżka obrazuje trzy podstawowe dominanty rozwoju Ełku: • warunki naturalne – znaczenie oraz wpływ jeziora i rzeki, układ urbanistyczny miasta uwarunkowany obecnością jeziora • bliskość granicy - związany z nią handel, wielokulturowość, duch pogranicza,...

  • Ełckie

    Jezioro Ełckie

    Jezioro położone w sąsiedztwie Ełku, po zachodniej stronie miasta. Brzegi jeziora są urozmaicone, na ogól niskie. Miejscami...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Gmach Gimnazjum nr 1 w Ełku

    Gmach Gimnazjum nr 1 w Ełku

    Nawiązujący do neogotyku gmach sądu mieszczący dziś Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2, wzniesiony...

  • Gmach poczty w Ełku

    Urząd pocztowy w Ełku wymieniony jest po raz pierwszy w roku 1799. Kierował nim wówczas niejaki Lavemann,...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy