Ełk: gmach poczty

2015-01-21 14:43:10 (ost. akt: 2015-01-21 15:11:16)
Ełk: gmach poczty

Autor zdjęcia: Ath29 Wikipedia

Początki urzędu pocztowego w Ełku sięgają roku 1799. Przy obecnej ulicy Armii Krajowej poczta działa nieprzerwanie od 1866 roku. Obecny gmach poczty wzniesiony został w 1881 roku.

Już zakon krzyżacki dysponował rozbudowanym systemem przekazywania informacji. Nie było to łatwe, zważywszy na fakt, że średniowiecze praktycznie nie znało czegoś, co przypominałoby nawet te najbardziej marne dzisiejsze drogi. Ówczesnym traktom było bardzo daleko do tej dumnej nazwy.

6 krów za konia


Centrum systemu komunikacji w państwie zakonnym był Malbork, a później, w związku z jego utratą - Królewiec. Poczta była przesyłana od miasta do miasta przez konnych gońców, tzw. bryffjongen. Posłańcy posługiwali się miejscową rasą koni odznaczającą się niezwykłą wytrzymałością. Te bardzo drogie konie warte były aż 6 krów.
W zamkach krzyżackich istniały specjalne pomieszczenia zwane Briefstall, w których przyjmowano korespondencję i w razie potrzeby dokonywano wymiany koni.
Ełk był ważnym punktem na szlaku komunikacyjnym, wiodącym z Prus na Mazowsze i na Litwę (do Grodna).

Piąty żywioł - błoto


Książę Albrecht Hohenzollern kładł duży nacisk na rozbudowę systemu dróg. Chodziło o połączenie stolicy, czyli Królewca, z najważniejszymi ośrodkami w państwie. Niestety, nie możemy powiedzieć, że jego usiłowania zakończyły się powodzeniem. Jeszcze Napoleon będzie powtarzał, że we wschodniej Europie (ziemie polskie i Prusy nie były wyjątkiem) spotkał się z piątym żywiołem – błotem.
W czasach Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma I (panował w latach 1640-1688) rozpoczęto dostarczanie listów prywatnych. Dyliżanse pocztowe wprowadzono w roku 1720 za panowania króla Fryderyka Wilhelma I.

Listonosz zabierał pasażerów


Urząd pocztowy w Ełku wymieniony jest po raz pierwszy w roku 1799. Kierował nim wówczas niejaki Lavemann, mając do pomocy sekretarza Rochledera.
W każdą środę wieś wysyłała posłańca do Ełku po pocztę. Posłaniec otrzymywał zamkniętą torbę i zawoził ją do wsi, gdzie listy były rozdzielane.
Dyliżanse pocztowe przewoziły również pasażerów. Nie była to podróż ani tania, ani tym bardziej przyjemna. Pojazd posuwał się z prędkością około 10 kilometrów na godzinę, po zmianie koni wrastała na chwilę do około 15 kilometrów na godzinę. W całej Europie sytuacja wyglądała bardzo podobnie (nieco lepiej było we Francji, Holandii i Anglii). Około 1820 roku dyliżanse pocztowe z Ełku przez Olecko do Gąbina (obecnie Gusiew w obwodzie kaliningradzkim) kursowały raz w tygodniu, wkrótce dwukrotnie, a od 1825 już trzy razy w tygodniu.
W 1815 roku do urzędu pocztowego Ełk należały stacje: Orzysz, Biała Piska, Pisz, Olecko, a także składnica w Cichach (Cichy). Od 1815 do 1824 naczelnikiem ełckiego urzędu pocztowego był poczmistrz Parmann. Ponieważ ruch pocztowy się rozszerzał, przyznano mu sekretarza i listonosza.

Pociągiem i telegrafem


Od 1868 roku, kiedy Ełk uzyskał połączenie kolejowe, poczta zaczęła być przewożona koleją. Powoli era koni i dyliżansów odchodziła do lamusa.
Od 1876 roku Ełk posiadał już łączność telegraficzną, wraz z końcem stulecia rozpoczęła się również era telefonów.
Do drugiej połowy XIX wieku ełcki urząd pocztowy bardzo często zmieniał swoją siedzibę w obrębie ulicy Głównej (obecnie Wojska Polskiego). Sytuacja ustabilizowała się, gdy w 1866 roku urząd został przeniesiony na ulicę Bahnhostrasse (Dworcową), w zasadzie poza miasto (obecnie Armii Krajowej).

Poczta w nowej siedzibie


Stojący do dziś budynek wzniesiony został w 1881 r. Rozmieszczony jest na planie litery „L” - podczas I wojny światowej gmach został poszerzony w kierunku ulicy Chopina (niegdyś Falkstrasse). Gmach ma korpus dwukondygnacyjny i dwunastoosiową fasadę. Kondygnacje rozdzielone zostały gzymsem kordonowym. Okna pierwszej kondygnacji z pełnym gzymsem podokiennym zamknięte są łukiem pełnym, natomiast okna drugiej kondygnacji zamknięte łukiem odcinkowym. Nad osiami szóstą i siódmą znajduje się attyka z zegarem i datą 1881.
Przed ostatnią wojną istniały oddziały pocztowe Ełk A przy Sentker Chaussee (ulica Suwalska) i Ełk B przy Kaiser Wilhem Strasse (wcześniej Główna, obecnie Wojska Polskiego).

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Gmach poczty w Ełku

    Urząd pocztowy w Ełku wymieniony jest po raz pierwszy w roku 1799. Kierował nim wówczas niejaki Lavemann,...

  • Ścieżka historyczno-turystyczna w Ełku

    Ścieżka obrazuje trzy podstawowe dominanty rozwoju Ełku: • warunki naturalne – znaczenie oraz wpływ jeziora i rzeki, układ urbanistyczny miasta uwarunkowany obecnością jeziora • bliskość granicy - związany z nią handel, wielokulturowość, duch pogranicza,...

  • Ełckie

    Jezioro Ełckie

    Jezioro położone w sąsiedztwie Ełku, po zachodniej stronie miasta. Brzegi jeziora są urozmaicone, na ogól niskie. Miejscami...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy