Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Znani bywalcy regionu polecają, co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach. Nasza akcja i sonda!

2015-06-19 14:11:53 (ost. akt: 2015-06-19 13:23:50)
Wiadukty kolejowe w Stańczykach należą do najbardziej charaktertystyczynych zabytków Warmii i Mazur

Wiadukty kolejowe w Stańczykach należą do najbardziej charaktertystyczynych zabytków Warmii i Mazur

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prace nad naszą subiektywną mapą zabytków Warmii i Mazur rozkręcają się w ekspresowym tempie. Tym razem o wskazanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych historycznie miejsc poprosiliśmy znane osoby związane z regionem.

Nasza akcja trwa już ponad dwa tygodnie. Przez ten czas przepytaliśmy m.in. historyków, dyrektorów muzeów, lokalnych wielbicieli zabytków oraz naszych czytelników. Wszystko po to, aby przygotować subiektywną mapę zabytków naszego województwa, która u progu tegorocznych wakacji będzie znakomitą pigułką pełną informacji i podpowiedzi, gdzie warto wybrać się podczas zbliżającego się urlopu. Wszystkie propozycje wraz z opisami zamieścimy w specjalnym wydaniu „Gazety Olsztyńskiej” już 26 czerwca. Ale nasza zabytkowa lista jeszcze nie jest zamknięta. Tym razem do naszej akcji zaprosiliśmy znane osoby, które urodziły się na Warmii i Mazurach bądź spędzają tutaj niemal każdą wolną chwilę.

Izabela TrojanowskaIzabela Trojanowska, pochodząca z Olsztyna piosenkarka i aktorka, znana z serialu „Klan”.— Oczywiście należy zwiedzić Grunwald, Ornetę, która jest jednym wielkim zabytkiem, 700-letnie Pieniężno, Frombork ze słynną katedrą, Lidzbark Warmiński z najcenniejszym zabytkiem całego regionu, czyli zamkiem i zamkowym muzeum — wylicza. — Jednak najbliższe mojemu sercu są zabytki w Olsztynie. Zdecydowanie należy do nich najstarszy budynek w mieście, czyli datowana na 1315 r. olsztyńska katedra św. Jakuba. Chciałam być kiedyś... zakonnicą i spędzałam w tym kościele jako 10-letnia dziewczynka wiele czasu. Chodziłam na religię, zapisałam się do chóru do siostry Powerelli i udzielałam się społecznie, rysując kartki świąteczne oraz sprzedając je pod kościołem po mszy świętej. 


Popularna aktorka przyznaje, że czas spędzony na zwiedzaniu wielu historycznych miejsc to jeden z jej najtrwalszych obrazków z dzieciństwa. — Drugi, bliski mi zabytek, to zamek olsztyński zbudowany przez kapitułę warmińską na potrzeby powstającej w Olsztynie administracji. Gdy uczyłam się w szkole podstawowej, często chodziliśmy z klasą zwiedzać ten zamek, raz nawet w czasie przeprowadzanego remontu. Poza tym pod zamkiem odbywają się festiwale piosenki poetyckiej, a ostatnio nie tylko poetyckiej. Sam Olsztyn położony jest nad jeziorami i jest bardzo zielony. Jego krajobraz jest zróżnicowany, są góry i doliny, studenckie miasteczko Kortowo. Zapraszam, bo jest co oglądać — zachwala pani Izabela. Janusz MajewskiJanusz Majewski, reżyser m.in. takich filmów jak „C.K. Dezerterzy”, „Mała matury 1947” czy serialu „Siedlisko” przez lata mieszkał pod Ełkiem, gdzie często przyjmował swoich przyjaciół z innych części Polski.


— Mieszkając na Mazurach miałem ten problem na co dzień, bo zawsze, jak ktoś do mnie przyjeżdżał, zastanawiałem się, co mu pokazać — śmieje się Janusz Majewski, który od pewnego czasu mieszka w Warszawie. — Do grona takich wypróbowanych miejsc należą przede wszystkim Święta Lipka, Wilczy Szaniec oraz piękny zamek w Rynie. To miejsca, które na pewno poleciłbym każdemu. No i nie wolno zapomnieć też o innej lokalnej atrakcji, czyli o zabytkowej Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Piękna rzecz. Teraz jestem bardzo zajęty i nie bardzo mogę myśleć o wakacjach, ale w lecie pewnie się tam wybiorę — zapowiada reżyser. Piotr Kuczyński, analityk finansowyPiotr Kuczyński, znany analityk finansowy, który teraz mieszka w Warszawie, ale pochodzi z naszego regionu. Swoje miejsce znalazł tuż obok Olsztyna.

— Nie będę pewnie oryginalny, jeśli zachęcę do odwiedzania zamku w Olsztynie, skansenu pod Olsztynkiem czy sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. No i obowiązkową pozycją są pola grunwaldzkie — mówi w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”. 
Jerzy BończakJerzy Bończak, znany aktor, mieszka w Naterkach w powiecie olsztyńskim. Śmieje się, że on tegoroczne wakacje rozpoczął już w kwietniu i będzie odpoczywał jeszcze przez dobrych kilka miesięcy.

— Każdemu życzę, aby znalazł sobie takie miejsce na Ziemi jak ja — mówi. — Na pewno warto wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego żeby obejrzeć zamek. Zabytków jest zresztą tutaj całe mnóstwo, ten region to przecież cała historia krzyżacka, kopernikowska itd. Właściwie w każdej większej wiosce, czy nad fajnym jeziorem, jest jakiś historyczny zamek. Ale ten region to nie tylko zabytki. Chociażby Mikołajki nie potrzebują specjalnej reklamy, bo przez lata stały się już w pewnym sensie Sopotem Warmii i Mazur. Przecież latem to miasto staje się jednym wielkim deptakiem. Odwiedzam te miejsce co roku, żeby zmieniać klimat z naterkowskiego na mikołajski lub jeszcze inny. 


Zdaniem Bończaka jednym z najważniejszych historycznie miejsc jest dawna kwatera Adolfa Hitlera w Gierłoży niedaleko Kętrzyna.
— Jej obecność nie jest może powodem do chwalenia się, ale na pewno jest to zaszłość historyczna, o której warto wiedzieć. Warto mieć świadomość, że był tak traumatyczny okres w naszej historii — dodaje aktor. — To tak jakbyśmy powiedzieli, że w Warszawie stoi Pałac Kultury i Nauki i czy mamy się tym chwalić skoro wybudował go Stalin? Mimo wszystko pałac przez lata wpisał się w tkankę miasta. Nie ma sensu wypierać się czegoś, co istnieje, bo na to nie mieliśmy wpływu. To przecież lekcja historii dla wszystkich.Jest więc w czym wybierać. Przypominamy, że cały czas można jeszcze głosować w naszej sondzie, zamieszonej poniżej, w której wybieramy najbardziej wartościowe zabytki województwa warmińsko-mazurskiego. Te, które zbiorą najwięcej głosów, zamieścimy w piątkowym wydaniu naszej gazety 26 czerwca. Pamiętajmy jednak, że liczymy nie tylko na najbardziej znane zabytki, ale również na te, które są zapomniane. Bo, jak udowadniają nasi czytelnicy, takich miejsc nie brakuje. Z komentarzy pod naszą sondą wyłowiliśmy m.in. drewniany kościół w Ostrymkole z 1656 r., Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie, pałac w Kierpajnach Wielkich, Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach czy grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheidów w Rapie, który swoim kształtem przypomina piramidę.


Na cenne historycznie miejsca na Warmii i Mazurach można trafić niemal na każdym kroku. A jak zmęczymy się zwiedzaniem, zawsze można odpocząć. Swoją receptę ma na to Piotr Kuczyński. — Kiedy znajomi z Warszawy pytają mnie, po co wyjeżdżam tam co tydzień, nie mam najmniejszego problemu z wytłumaczeniem. Jeżeli ma się własną działkę i dom, to trudno mieć problem z zajęciem czasu. Oprócz zabytków jest przecież las, są grzyby, jezioro, w nim ryby. A przede wszystkim jest sosna, pod którą można się położyć i czytać książkę. 


Rafał Bieńkowski

Który zabytek na Warmii i Mazurach jest według Was najbardziej wartościowy?
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
10.7%
Krzyżacki zamek prokuratorski w Węgorzewie
0.31%
Zamek krzyżacki w Olsztynku
0.31%
Zamek krzyżacki w Szczytnie
0.41%
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
1.09%
Dawny zamek krzyżacki w Giżycku
0.19%
Gotycki zamek krzyżacki w Nidzicy
1.92%
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
0.5%
Zamek w Ostródzie – dawna siedziba komturów krzyżackich
0.33%
Twierdza Boyen w Giżycku
1.38%
Bunkry w Mamerkach
0.65%
Stary Ratusz w Olsztynie
0.14%
Katedra w Olsztynie
0.47%
Wiadukty w Stańczykach
1.57%
Kościół w Brąswałdzie
0.1%
Katedra we Fromborku
19.4%
Sanktuarium w Krośnie
0.7%
Wieża ciśnień w Biesalu
0.09%
Budynek szkoły polskiej w Unieszewie
0.14%
Cmentarz żydowski w Miłakowie
0.05%
Piramida w Rapie
0.61%
Wieża ciśnień w Sępopolu
0.26%
Pałac w Drogoszach
0.63%
Pałac w Drulitach
0.06%
Wieża bramna w Braniewie
27.28%
Wysoka brama w Olsztynie
0.4%
Pałac Augusta Abbega w Elblągu
0.15%
Pałac w Galinach
0.38%
Pałac w Gładyszach
0.14%
Dwór w Kałkach
0.01%
Pałac w Łężanach
0.18%
Pałac w Masunach
0.06%
Pałac w Morągu
0.24%
Pałac w Nakomiadach
0.12%
Pałac w Prośnie
0.95%
Pałac w Słobitach
0.1%
Pałac w Smolajnach
0.05%
Pałac w Sorkwitach
0.28%
Pałac w Tolko
0.15%
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce
1.24%
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
0.2%
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Reszlu
0.1%
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu
0.08%
Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
0.82%
Cerkiew Prawosławna pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku
0.2%
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie
0.59%
Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście
0.72%
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie
0.22%
Inny z powyższych (w komentarzu - który?)
0.83%
Fontanna na jeziorze w Szczytnie
0.08%
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie koło Ornety
2.61%
Taran wodny w Kajnach
0.12%
Most obrotowy w Giżycku
0.69%
Pałac z parkiem w Bęsi
0.2%
Wiatrak holenderski w Bęsi
0.31%
Starówka w Działdowie
7.37%
Zamek w Barcianach
0.17%
Oranżeria Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim
0.32%
Baszta Bociania w Dobrym Mieście
0.2%
Zamek w Reszlu
0.98%
Kanał Mazurski i jego śluzy
0.64%
Kanał Elbląski i jego Pochylnie
1.14%
Zamek w Szymbarku k.Iławy
0.51%
Młyn wodny i wiatrak w Rynie
0.12%
Pałac w Sztynorcie
0.24%
Pałac oraz rodzinny grobowiec we wsi Rogale gm. Dźwierzuty
0.01%
Zamek krzyżacki - prokuratorski w Ełku
2.49%
Kościół Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie
0.04%
Wiatrak holenderski w Łąkorzu
0.03%
Chata w Kamionce
0.08%
Śluza Karwik na Kanale Jeglińskim
0.77%
Piska Pozycja Ryglowa
0.46%
Wieża ciśnień w Szczytnie
0.27%
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym
0.43%
Słup graniczny w Prostkach
0.14%
Zabytki techniczne w Kowalach Oleckich: cegielnia i odlewnia żeliwa
0.01%
Wapiennik w Golubkach
0.01%
Kościół w Szarejkach
0.03%
Kościół ewangelicki w Pasymiu
0.17%
Kościół św. Mikołaja w Sząbruku
0.15%
Pałac w Golubiach
0.04%
Pałac w Kierpajnach Wielkich
0.19%
Wieża ciśnień w Ełku
0.12%
Pałac Biała Olecka
0.2%
Modrzewiowy kościół w Wieliczkach
0.13%
Nagrobek masoński w Ostródzie
0.1%
Miłki: najstarszy zachowany kościół na Mazurach
0.08%
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach
0.01%
Ruiny zamku w Kurzętniku
0.08%
Wieża ciśnień w Giżycku
0.04%
Wieża ciśnień w Gołdapi
0.43%
Kościół św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku
0%
Kościół drewniany w Ostrymkole
0.03%
Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie
0.13%
Wieże ciśnień w Korszach
0.05%
Kościół w Jerutkach
0.06%

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

  Skansen - Muzeum Budownictwa...

  W Parku Etnograficznym zgromadzono 73 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur,...

 • Wiadukty w Stańczykach

  Wiadukty w Stańczykach

  To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na Mazurach. Wiadukty należą do najwyższych w Polsce....

 • Wilczy Szaniec w Gierłoży

  Wilczy Szaniec w Gierłoży

  O Gierłoży każdy turysta słyszał. Obok Świętej Lipki to zazwyczaj główny punkt programu wycieczek...

 • Mikołajskie

  Jezioro Mikołajskie

  Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie i strome, zachodnie zalesione, północne i część wschodnich...

Przewodniki lokalne

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Malwina245 #2298879 | 83.21.*.* 1 sie 2017 06:28

  Warto wybrać się na spływ kajakowy z Turystyka Aktywna Wodniak Kajaki Krutyń i okolica jest naprawdę przepiękna i koi serce. polecam!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. muturii90 #2172714 | 46.169.*.* 1 lut 2017 18:34

  Ja uważam że Mazury trzeba zobaczyć od strony wody! Zawsze o tym marzyłem, ale nie umiałem pływać żaglówkami itp Aż znalazłem nieduże piękne łódeczki z silnikami na które nie trzeba mieć uprawnień. Na ofertę trafiłem przypadkowo u Pana Patryka na http://www.wypozyczalnia.mazury.pl/. Od tamtej pory się zakochałem w Mazurach , zabieram tam kogo się da na rejsy i noclegi na nich. Proste w obłsudze lódeczki , i wcale to nie jest majątek. Polecam tą firmę bo mają niezwykle miłą obsługę, widać że Panwie robią to z pasji ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ziomka #1786222 | 46.171.*.* 31 lip 2015 10:40

  Nie wiedziałam, ze Skansen jest pod Olsztynkiem, hm, bardzo ciekawe, zawsze był w Olsztynku ... :) to go przenieśli?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ze co? #1758720 | 178.56.*.* 20 cze 2015 08:50

  Wieża ciśnień w Szczytnie??? Buhahabuhahahaha ahahHahhHAHAHAHAHAHHAHAHAH :-D a to dobre :D ahahHahhjH ;p

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. BOGDAN Z KLEBARKA #1758712 | 77.252.*.* 20 cze 2015 08:39

  A UNASZ KOŁO KLEBARKA W SILICACH JEST SKRZYŻOWANIE DWÓCH RZEK CO TO JEDNA PŁYNIE NAD DRUGO I SIĘ NIEMIESZAJO. NIEMIEC DAWNO TO Z BUDOWAŁ A GŁUPIE SILICZAKI NIEPOTRAFIO Z TEGO ATRAKCJI ZROBIĆ I ZA ROBIĆ NA PAMIOTKACH, KIEŁBASKACH I LODACH.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. dawidr05 #1758669 | 83.9.*.* 20 cze 2015 02:11

  Kościół w Jerutkach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. jaki #1758639 | 217.99.*.* 19 cze 2015 23:52

  Zimne termy w Lidzbarku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. bw #1758438 | 217.99.*.* 19 cze 2015 20:39

  Wieże ciśnień w Korszach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. janusz #1758325 | 164.126.*.* 19 cze 2015 17:56

  A wieża radiowa w Olsztynie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz