Mało kto w Polsce wie, że autor muzyki do "Roty" urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie pod Olsztynem zwanym wtedy Wartemborkiem. Po wojnie miasto przez krótki czas nazywało się nawet Nowowiejsk.
— Ojciec często wspominał o rodzinnym Barczewie i o Warmii, które bardzo kochał — mówi Jan Nowowiejski, syn kompozytora
Uczył się w szkole muzycznej w Świętej Lipce. Studiował muzykę w Berlinie i Ratyzbonie. W latach 1898-1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Brał czynny udział w polskim życiu społecznym.
Uczył się w szkole muzycznej w Świętej Lipce. Studiował muzykę w Berlinie i Ratyzbonie. W latach 1898-1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Brał czynny udział w polskim życiu społecznym.
15 lipca 1910 w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa "Roty" Marii Konopnickiej. Muzykę napisał właśnie Nowowiejski.
W Barczewie stoi pomnik Nowowiejskiego. Jego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa. W 2010 roku Centrum Kultury i Promocji w Barczewie wydało książkę „Barczewo, rodzinne miasto Felixa Nowowiejskiego” autorstwa Wojciecha Zenderowskiego.
Książka ta zawiera wiele faktów z życia kompozytora i dziejów miasta, w którym się urodził. Autor sprostował w niej informację, znajdującą się na tablicy zawieszonej na drzwiach Salonu Muzycznego w Barczewie, która głosi, że to właśnie w tym budynku urodził się kompozytor „Roty”. — W rzeczywistości był to parterowy domek na rogu Mickiewicza i Smętka, który już nie istnieje — mówi Wojciech Zenderowski.
Inną ciekawostką jest odnotowanie koncertu patriotycznego, w którym brał udział Feliks Nowowiejski przed plebiscytem na Warmii w 1920 roku, apelując o głosowanie za Polską. Opowiedziała o tym autorowi książki żona powojennego burmistrza Barczewa Lidia Kowalewska, powołując się na relację Irmgardy Hinzmann. Tych koncertów było więcej, m.in. wykonany został „Hymn Warmiński” Nowowiejskiego, który obecnie jest grany na wieży olsztyńskiego ratusza, a także ratusza w Barczewie.
Interesujący jest również fakt, że Barczewo, kiedyś Wartembork, od 31 sierpnia 1946 roku nosiło nazwę Nowowiejsk. Jednak 4 grudnia 1946 roku mieszkańcy zdecydowali zmienić nazwę na Barczewo, od nazwiska księdza Walentego Barczewskiego, pisarza i działacza polskiego na Warmii.
W Barczewie corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.
ur. 7 lutego 1877 w Wartemborku (dzisiaj Barczewo) — kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, organizator życia muzycznego. W dorobku artystycznym m. in. oratoria, opery, marsze, pieśni, symfonie, utwory wokalne i chóralne. Napisał muzykę do Roty. Zm. 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu
Warto zobaczyć w Barczewie: kliknij tutaj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez