10 miejsc na Warmii i Mazurach, które powinniście zobaczyć
2017-09-21 18:00:00(ost. akt: 2017-09-22 10:34:53)
To mój absolutnie autorski TOP 10 miejsc, które polecam do obejrzenia. Wszystkie miejsca sprawdziłem "organoleptycznie", choć nie wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa.
1. Kościół z legendą św. Grala
Przykościelny cmentarz? Raczej jakiś tajemniczy ogród. Jak przystało na miejsce z legendy o świętym Graalu.
Bezławki (niem. Bäslack) to malutka wioska położona 5 kilometrów od Świętej Lipki. Stoi tam XIV-wieczny krzyżacki zamek, któremu później dostawiono wieżę i zrobiono z niego kościół. Na zamku w latach 1402-1404 mieszkał litewski książe Świdrygiełło. To on miał przywieźć do Bezławek świętego Graala.
Przykościelny cmentarz? Raczej jakiś tajemniczy ogród. Jak przystało na miejsce z legendy o świętym Graalu.
Bezławki (niem. Bäslack) to malutka wioska położona 5 kilometrów od Świętej Lipki. Stoi tam XIV-wieczny krzyżacki zamek, któremu później dostawiono wieżę i zrobiono z niego kościół. Na zamku w latach 1402-1404 mieszkał litewski książe Świdrygiełło. To on miał przywieźć do Bezławek świętego Graala.
2.Klimaty z Wolfensteina w realu? Spotkacie je 12 kilometrów od Węgorzewa. Zapraszam do zwiedzania śluz w Leśniewie Górnym i Dolnym.
Kanał Mazurski mógłby być perełką turystyczną wschodnich Mazur. Mógłby, gdybyśmy dokończyli to, co zaczęli Niemcy. Komuniści nie mieli do tego głowy.
Śluza w Leśniewie Górnym (największa na Kanale Mazurskim) ma 46 metrów długości, 7,5 metra szerokości i 17-metrowy spad.
3. Rzymscy bogowie na ulicy
Na ulicy Niepodległości w Iławie stoją sobie 4 rzeźby: Jowisz, Junona, Wenera i Herkules. Pochodzą z pierwszej połowy XVIII. A stoją na ulicy "dzięki" Armii Sowieckiej.
Na ulicy Niepodległości (przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi i Jagiellończyka) rzeźby stanęły w 1976 roku. Przeniesiono je tam z pałacu w Kamieńcu Suskim, który Sowieci spalili 22 stycznia 1945 roku. Pochodzący z 1720 roku pałac był nazywany Pruskim Wersalem.
4. Nocował w nim Napoleon i cesarz Wilhelm II. Przetrwał ponad 200 lat. Aż przyszli Sowieci. Pałac okradli, a potem spalili.
Pałac w Słobitach (Schlobitten) należał do ekstraklasy pałaców zbudowanych w Prusach Wschodnich. Był perełką architektury barokowej. Kolejni Dohnowie zgromadzili w nim wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, między innymi 450 obrazów oraz zbiory porcelany, mebli i monet. Pałacowa biblioteka liczyła 55 tysięcy książek! Do 1945 roku była to największa prywatna biblioteka w Europie.
5. Święta Lipka jest przereklamowana? Na pewno nie. To sanktuarium w Krośnie koło Ornety potrzebuje promocji. Byłem, widziałem i polecam całym sercem.
Po pierwsze już sama droga do sanktuarium dostarcza sporo wrażeń. Kiedy już prawie dojedziemy do celu, warto na chwilę zatrzymać się na pagórku i spokojnie popatrzeć na leżący w dole kościół.
Naprawdę robi wrażenie.
Po pierwsze już sama droga do sanktuarium dostarcza sporo wrażeń. Kiedy już prawie dojedziemy do celu, warto na chwilę zatrzymać się na pagórku i spokojnie popatrzeć na leżący w dole kościół.
Naprawdę robi wrażenie.
Przed wejściem do kościoła polecam spacer krużgankami. Kolejne niesamowite wrażenie. Krośnieńskie krużganki zdecydowanie bardziej oddychają przeszłością niż te ze Świętej Lipki. Święta Lipka jest wypieszczona, a w Krośnie widać działanie czasu. Ale dlatego właśnie Krosno jest bardziej metafizyczne.
6. Teraz coś rodem z horroru. W Zakałczach (gmina Banie Mazurskie) na opuszczony cmentarzu ewangelickim stoi grobowiec rodziny Steinertów z 1860 roku. W krypcie znajdują się zmumifikowane ciała kobiety i mężczyzny. Oba ciała są pozbawione głów. Przed grobowcem stoi kamień z wyrytym sercem i datą 1863. Będąc w Zakałczach warto zajrzeć do Rapy. Tam znajduje się inny, bardziej znany grobowiec, czyli słynna piramida w Rapie
7. To na pewno jeden z najładniejszych kościołów na Warmii i Mazurach. Mowa o bazylice św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim.
Wrażenie jest niesamowite. Przenosimy się w czasy "Krzyżaków" i "Potopu". Freski, którymi są wymalowane ściany kościoła, to unikat w naszym regionie. Gdyby znalazło się kilka milionów na ich renowacje, to kościół św. Tomasza byłby prawdziwa perełką.
8. Kto nie widział, a będzie w pobliżu Iławy, koniecznie musi zajechać do Szymbarka. Ruiny dawnego zamku rodu Finckensteinów robią wrażenie. Pod koniec 1995 roku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.
9. To jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej monumentalnych pomników poświęconych poległym w czasie I wojny światowej na Mazurach i Warmii. Stoi w Jedzbarku koło Barczewa. Strzeże go 3-metrowy Chrystus.
10. Na koniec polecam spacer po Reszlu. Najlepiej poza sezonem, powiedzmy późnym latem czy wczesną jesienią. Wtedy jest tam naprawdę przepięknie. Reszel to jedno z najpiękniejszych miast na Warmii i Mazurach. Na dobrą sprawę miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Reszel ma dobrze zachowaną średniowieczna zabudowę, którą na szczęście ominęły zniszczenia wojen światowych. Warto też pamiętać, że Reszel raz zapisał się w historii Europy. To w
tym warmińskim miasteczku odbył się ostatni w Europie proces kobiety oskarżonej o czary. Spalono ją na stosie w 1811 roku.
Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Lenka #2889252 | 82.115.*.* 18 mar 2020 19:30
Cudne miejsca, dodałabym tu jeszcze Ryn, magiczna miejscowość z cudownym Zamkiem Ryn na którym znajduje się świetny hotel. Często tam jeździmy ze względu na historyczny charakter obiektu i fantastyczne SPA oraz na możliwość napawania się najpiękniejszymi widokami na świecie :)
odpowiedz na ten komentarz
Joanna #2570846 | 83.28.*.* 3 wrz 2018 12:18
Właśnie wróciłam z wycieczki po Warmii i jestem bardzo smutna. Wiele miasteczek mogłaby być wielką atrakcją turystyczną, ale straszą swoim zaniedbaniem. Najbardziej zdołował mnie Lidzbark Warmiński. Rynek składający się z bloków powinno się natychmiast wyburzyć. nierealne ale można by to robić sukcesywnie odtwarzając zabytkową zabudowę. W tej chwili miasto dramat, po za zamkiem, kościołem i bramą wjazdową. Władze miasta muszą tam być naprawdę beznadziejne, bez wizji i pomysłu .
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz
xnx #2396016 | 188.146.*.* 12 gru 2017 05:18
powinno być minimum top 15 bo jak top to gdzie pola grunwaldzkie ,kwatera hitlera , bunkry w Mamerkach , Frombork ,czy zamek w Olsztynie.Wiem,że oklepane ale dla regionu topowe
odpowiedz na ten komentarz
JANUSZEK #2353573 | 213.5.*.* 18 paź 2017 14:20
fatalne fotografie niszczą ten temat...
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
Władysław Strutyński #2348379 | 195.136.*.* 11 paź 2017 13:44
Zamek lidzbarski to książęca siedziba władców Warmii i senatorów Rzeczypospolitej!!!!
odpowiedz na ten komentarz