Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mazury samochodem: Giżycko - Gołdap - Stańczyki - Giżycko

2012-02-02 13:06:06 (ost. akt: 2012-02-02 15:42:11)
Widok na Giżycko z zabytkowej wieży ciśnień

Widok na Giżycko z zabytkowej wieży ciśnień

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Nasza kolejna propozycja na zwiedzanie Mazur szybko i wygodnie własnym samochodem. Oczywiście przemierzając proponowaną trasę możemy zatrzymać się w Gołdapi na dłużej i poszaleć na nartach na Pięknej Górze.

Trasa krajoznawcza: Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Piramida w Rapie – Gołdap, wyciąg krzesełkowy Piękna Góra – Wiadukty w Stańczykach – Gołdap – Banie Mazurskie – Jakunówko – Kruklanki – Giżycko.
Oczywiście trasą turystyczną samą w sobie jest samo Giżycko, ostatnio wybrane Żeglarską Stolicą Polski w plebiscycie specjalistycznego miesięcznika żeglarskiego "Wiatr". Tutaj zakładamy, że Giżycko jest swego rodzaju bazą wypadową.
Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera – występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców. Obecnie w ruinie, mimo to są atrakcją historyczną i turystyczną.Węgorzewo, warto zobaczyć: Muzeum Kultury Ludowej, kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki (XIV w.) zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 80-tych, Park Helwinga ze starodrzewiem, drewnianymi rzeźbami i głazem z tablicą pamiątkową. W Węgorzewie nad jez. Święcajty znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie I wojny światowej.
Banie Mazurskie – wieś gminna położona nad rzeką Gołdapą. Warto zobaczyć: kościół późnogotycki z XVI w., przebudowany w XVII, XVIII i XIX w., oraz cerkiew greko-katolicką z II połowy XIX w.

Piramida w Rapie – grobowiec jednego z bogatszych rodów pruskich - Farenheidów, w kształcie piramidy. Zbudowany w 1811 r., w tym samym roku pochowano w nim zmarłą 3-letnią Ninette, a w następnych latach innych członków rodu. Ciała zmarłych łącznie z warstwą skóry zachowały się, nastąpiło zjawisko mumifikacji zwłok, mimo że grobowiec stoi na terenie podmokłym. Piramida o wysokości 15,9 m stoi w punkcie, w którym krzyżują się trzy linie promieniowania geomantycznego, łączące miejsca mocy.


Gołdap, wyciąg krzesełkowy Piękna Góra
Gołdap jest uzdrowiskiem klimatyczno-borowinowym o profilu leczniczym, obejmującym schorzenia narządów ruchu oraz reumatyczne, reumatologiczne stany pourazowe, a także niektóre choroby układu oddechowego i nerwowego oraz choroby kobiece. Warto odwiedzić Piękną Górę z trasami zjazdowymi, wyciągami narciarskimi, kilkusetmetrową kolejką krzesełkową.
Zjedź z nami z Pięknej Góry


Wiadukty w Stańczykach – wiadukty nie istniejącej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, a dalej wokół puszczy Rominckiej do Gusiewa w Obwodzie Kaliningradzkim. Wiadukty nad rzeką Błędzianką, zaprojektowane przez architektów włoskich. Wysokość wiaduktów od powierzchni wody do górnej krawędzi wynosi 42 m, a długość 180 m. Wiadukt północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy w 1923-1926. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard, stąd też nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'.

Kruklanki
- turystyczna wieś gminna nad jez. Gołdopiwo i rzeką Sapiną na skraju Puszczy Boreckiej. Na skraju wsi znajduje się cmentarz poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, w okolicy Kruklanek, Niemcy wybudowali wiele żelbetonowych bunkrów wchodzących w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. W centrum wsi stoi kościół późnogotycki z 1574 r., przebudowany w 1753 r. Warte obejrzenia są też ruiny mostu kolejowego, zwanego przez miejscowych Zwalonym Mostem.
Na mapie oznaczyliśmy Giżycko i Kruklanki, klikając w mapę szlaku obok zobaczysz trasę z Giżycka przez Węgorzewo, Gołdap i Dubeninki do wiaduktów w Stańczykach.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mazury samochodem: Giżycko - Gołdap - Stańczyki - Giżycko

    Dysponując własnym lub pożyczonym samochodem możemy dotrzeć praktycznie do każdego miejsca Mazur o każdej porze roku.Dziś proponujemy trasę krajoznawczą Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Piramida w Rapie – Gołdap,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #541247 | 178.42.*.* 2 lut 2012 20:50

    Wszystko jest takie piękne nawet pod śniegiem schowały się ogromne dziury w drodze łączącej Rapę z Gołdapią i Banie Mazurskie z Kruklankami. Mieszkam tu od urodzenia i wiem jak tu jest ładnie o każdej porze roku tylko ten drobny element drogowy wszystko psuje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz