Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mielno: wieś letniskowa z neogotyckim kościołem

2012-03-15 11:21:35 (ost. akt: 2013-07-03 15:06:31)
Neogotycki kościół w Mielnie jest filią parafii w Stębarku

Neogotycki kościół w Mielnie jest filią parafii w Stębarku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Mielna na Warmii i Mazurach nie należy mylić z Mielnem nad morzem. Mielno warmińsko-mazurskie jest zdecydowanie spokojniejsze, a walory wypoczynkowe ma wcale nie mniejsze. W dodatku we wsi można podziwiać pozostałości dworu i kościół z XIX wieku.

Wieś Mielno liczy około 600 mieszkańców. Położona jest przy szosie Pawłowo - Grunwald (537) w odległości 5km od trasy nr 7 Gdańsk-Warszawa.

Mielno jest wsią z długa historią; pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu pochodzą z 1328 roku. Wtedy to komtur dzierzgoński nadał niejakiemu Mikołajowi pochodzącemu z Kowalik kilka włók ziemi, a w roku 1333 komtur dzierzgoński Ginter von Schwarzburg odnowił przywilej lokacyjny dla Mikołaja Gobelau (to chyba ten sam Mikołaj z Kowalik). Wieś otrzymała 40 włók ziemi na prawie chełmińskim. W roku 1399 był tu folwark należący do Barbary von Muhlen. W 1410 roku Mielno zostało zniszczone jako osada krzyżacka - przez wojska litewskie i polskie po zwycięskiej bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem.

W roku 1470 właścicielem wsi był Jan Schyra. W 1519 roku na wojnę z Polską stawiło się obowiązkowo 12 chłopów do armii krzyżackiej. W czasie działań krzyżackich wieś została ponownie całkowicie spustoszona, ale już w 1540 roku gospodarowało 33 chłopów, 4 zagrodników, działał młyn zbożowy, usługi wykonywał szewc i kołodziej.

W roku 1629 Mileno zostało ponownie spustoszone, tym razem przez wojska szwedzkie. W 1783 roku w Mielnie wybudowano nowy młyn o napędzie wodnym. W 1807 roku kolejne nieszczęście; przez wieś maszerowały na wojnę z Rosją wojska wielkiego Napoleona, dokonując przy okazji rabunków i spustoszeń. W 1820 roku, we wsi mieszkało 196 osób, a w roku 1939 - 363 osoby.

Pierwszy kościół w Mielnie wybudowano prawdopodobnie na początku XVI wieku w stylu późnogotyckim. Wspomniane liczne najazdy, grabieże i wojny spowodowały całkowite jego zniszczenie. Odbudowano go, a właściwie zbudowano od nowa dopiero w 1862 roku, oczywiście w stylu neogotyckim z kamienia i cegły. Kościół posiada późnogotycki tryptyk z 1518 r. Po roku 1945 kościół w Mielnie przeszedł we władanie katolików polskich i do dziś jest filią parafii w Stębarku. Podczas II wojny światowej na kościół napadli żołnierze niemieccy i urządzili wewnątrz strzelaninę. Do dziś widoczne są trzy dziury postrzałowe w obrazie ołtarza.

W Mielnie znajduje się też zabytkowy park dworski, założony i ukształtowany w swojej obecnej formie w II poł. XIX wieku na podstawie projektu wybitnego projektanta ogrodów z Bydgoszczy Johanna Larassa. Park zachowany prawie w całości w swoich historycznych granicach jest jednym z lepiej zachowanych założeń parkowych w województwie warmińsko-mazurskim, z czytelnym historycznym układem przestrzennym z grupami drzew: daglezji i klonów, i licznym wielogatunkowym starodrzewem, na który składają się między innymi: klony, buki, graby, dęby, lipy, świerki, daglezje, sosny wejmutki.

W pobliżu wsi warto zobaczyć:
* źródła Drwęcy
* dolinę Czarci Jar
* cmentarz z I wojny światowej w pobliskim Drwęcku.

Mielno jest jedną z piękniejszych wiosek w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tu jezioro Mielno. Jezioro jest uznawane przez turystów jako bardzo czyste. W Mielnie był kiedyś ośrodek wypoczynkowy, lecz dziś już nie prosperuje. Na jego miejscu stoją prywatne domki letniskowe, które w sezonie letnim są wynajmowane turystom.
Przez wieś przepływa rzeka Marózka, która wpada do odległego o 7 km (w kierunku północno-wschodnim) jeziora Maróz.

Z Mielna bardzo blisko na pola grunwaldzkie, gdzie co roku odbywa się inscenizacja słynnej bitwy z 1410 roku. Program tegorocznych obchodów znajdziesz tutaj.

Warto odwiedzić Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku także w spokojniejszym okresie. Jest to Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,
Adres: Stębark 14-107 Gierzwałd
tel. (89) 647 22 27, 647 22 28
www.grunwald.zhp.pl
Muzeum czynne od 1 V do 15 X w godzinach 8–18.
Cena biletu:
normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł; przewodnik – grupa – 30 zł.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Grunwald - wokół pola wielkiej bitwy

  Jeśli ktoś przekroczy granice naszego województwa od południowego zachodu, może odwiedzić kilka ciekawych miejsc Kurzętnik - ruiny dawnego Zamku Kapituły Chełmińskiej, ale też panoramę doliny Drwęcy i Nowego Miasta Lubawskiego. W Nowym...

 • Maróz

  Jezioro Maróz

  Jezioro położone w otoczeniu lasów, w odległości około 12 km na południowy wschód od Olsztynka.
  Wydłużony...

 • Mielno

  Jezioro Mielno

  Rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z trzema wyspami, kilkoma głęboczkami. Ławica i dno piaszczysto-muliste....

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szef #1225638 | 83.9.*.* 22 paź 2013 23:17

  Tutaj nic niema, wszystko rozjeb*ali reszte rozkradli, jezioro to dno woda brudna plaża co sezon gorsza mieszkam tu 20 lat i pozytywów nie widzę :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ed #610302 | 83.6.*.* 23 mar 2012 08:08

  miło, że ktoś zauważył uroki tej wsi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wasz #604315 | 77.252.*.* 18 mar 2012 21:40

  Mielno nie ma 600 mieszkańców!Trzeba podawać prawdziwe dane .Wystarczy zadzwonić do UG.Ewidencja ludności.Polecam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz