Konopki Wielkie: cmentarz i pomnik wojenny

2012-04-19 13:50:59 (ost. akt: 2013-07-15 10:16:08)
Konopki Wielkie: cmentarz i pomnik wojenny

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na dawnym cmentarzu ewangelickim zachował się pomnik na cześć czternastu mieszkańców Konopek, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Odsłonięty w 1928 roku. Na cmentarzu zachowała się tylko jedna nagrobna płyta.

Konopki Wielkie (niem. Groß Konopken, od 1938 r.: Hanffen) – wieś w w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Miłki. Leży przy drodze Giżycko- Orzysz. Wieś powstała w 1475 roku.

Na dawnym cmentarzu ewangelickim zachował się pomnik na cześć czternastu mieszkańców Konopek, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Został on odsłonięty w listopadzie 1928 roku.

Na frontowej ścianie czytelny napis: DEM EWIGEN ANDENKEN AN UNSERE GEFALLENEN IM WELTKRIEG 1914/1918 DIE DANKBARE GEMEINDE GR. KONOPKEN - KU WIECZNEJ PAMIĘCI
NASZYM POLEGŁYM W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914/1918. WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY KONOPEK WIELKICH.

Na prawej ścianie zamieszczono listę poległych: Friedrich Bögel, Friedrich Brzoska, Johann Czepluch, Johann Cwalinna, Max Czygan, Friedrich Dekarz, Emil und Jahann Dennig, Friedrich Gross, August Kutzborski, Gustav Paragnik, Adolf Scharna, Hermann Stenzel, Gustav Waschk.

Takie pomniki w okresie międzywojennym postawiono we wszystkich większych wsiach na terenie ówczesnych Prus Wschodnich

Zobacz:


Z właściwego cmentarza ewangelickiego w Konopkach ocalał tylko jeden kamień nagrobny z 1939 roku. Na podwórku domu, przez które wiedzie droga na cmentarz, ocalała płyta nagrobna rodziny Maluch.

Cmentarz leży tuż przy drodze. Jadąc od strony Giżycka przed tablicą wskazującą drogę do Wydmin trzeba skręcić w lewo, potem od razu znowu w lewo i tam zatrzymać samochód. Cmentarz leży na tyłach nowego domu.

Zdjęcia: kwiecień 2012

Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Ublik Mały

    Jezioro Ublik Mały

    Zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, regularnej rzeźbie dna, połączony krótkim ciekiem z Ublikiem Wielkim. Brzegi...

  • Ublik Wielki

    Jezioro Ublik Wielki

    Rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, brzegach wysokich, pagórkowatych, miejscami stromych. Jezioro słabo zarośnięte,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy