Proponujemy szybką i atrakcyjną trasę krajoznawczą: Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Wiadukty w Stańczykach – Giżycko.
Giżycko samo w sobie jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Można tu nie tylko pożeglować po ogromnym, o regularnych kształtach Niegocinie, lub po nieco mniejszym, ale z niezwykle urozmaiconą linią brzegową i z licznymi wyspami Kisajnie. Oczywiście rejs możemy też rozplanować na kilka dni czy nawet tygodni - dopłyniemy z Giżycka zarówno na północne (Węgorzewo) jak i południowe (Jezioro Nidzkie) krańce szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po drodze na południe można dodatkowo "zaliczyć" największe jezioro w Polsce - Śniardwy.

Jeżeli zdecydujemy się na samochodową eskapadę, proponujemy najpierw wypad do
Pozezdrza - do byłej kwatery polowej Heinricha Himmlera. Występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”, ruiny bunkrów. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców. Więcej o tym miejscu przeczytasz
tutaj.
Bunkier Himmlera w Pozezdrzu Stąd już tylko kilkanaście kilometrów do
Węgorzewa. Warto odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej, kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki (XIV w.) zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 80-tych, Park Helwinga ze starodrzewiem, drewnianymi rzeźbami i głazem z tablicą pamiątkową. W Węgorzewie nad jez. Święcajty znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie I wojny światowej.
Zamek krzyżacki w Węgorzewie

Z Węgorzewa czeka nas nieco dłuższa wyprawa do miejscowości Stańczyki, gdzie zobaczymy słynne
Wiadukty nie istniejącej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Wiadukty nad rzeką Błędzianką zaprojektowali przez architekci włoscy. Wysokość wiaduktów od powierzchni wody do górnej krawędzi wynosi 42 m, a długość 180 m. Wiadukt północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy w 1923-1926. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard, stąd też nazwa - "Akwedukty Puszczy Rominckiej".
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
jaaaasne. #694930 | 178.36.*.* 2 cze 2012 12:00
Dysponujac samochodem i wolnym czasem.A paliwo na taka wycieczke to przepraszam ze pytam ale gdzie daja?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) !
odpowiedz na ten komentarz
kusownik #657433 | 89.228.*.* 30 kwi 2012 18:44
Kisajno to nic innego jak Mamry, a więc nieco mniejsze jest zdecydowanie większe od Niegocina
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (5)
turysta #656265 | 84.22.*.* 29 kwi 2012 17:55
najlepiej startowac z rynu ... piekne ciche spokojne miasto i dużo ośrodków dla turystów i moża jechac do giżycka kętrzyna (wilczy szanies ) wegorzewo piramiga w rapie stańczyki wracając mozna zachaczyć o krulkanku i oczywiscie zawalony most nastepnie z rynu mamy blisko do mikołajek kadzidłowa krutyni mrągowo itd itd ogólnie wszedzie jest pieknie na mazurach można sobie zorganiswoać wspaniałą ciekawą wycieczke pozdrawiam wszystkich
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz
AP #656248 | 89.228.*.* 29 kwi 2012 17:38
bazę wypadową najlepiej zorganizować w Węgorzewie
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)