Mazury samochodem: Giżycko - Pozezdrze - Stańczyki

2012-04-27 12:09:19 (ost. akt: 2012-05-01 00:13:50)
Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Dysponując samochodem i wolnym czasem możemy odwiedzić sporo ciekawych miejsc, położonych w północno-wschodniej części Mazur. Bazę wypadową najlepiej zorganizować w Giżycku. Po wycieczce samochodowej proponuję przesiąść się do żaglówki.

Proponujemy szybką i atrakcyjną trasę krajoznawczą: Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Wiadukty w Stańczykach – Giżycko.

Giżycko samo w sobie jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Można tu nie tylko pożeglować po ogromnym, o regularnych kształtach Niegocinie, lub po nieco mniejszym, ale z niezwykle urozmaiconą linią brzegową i z licznymi wyspami Kisajnie. Oczywiście rejs możemy też rozplanować na kilka dni czy nawet tygodni - dopłyniemy z Giżycka zarówno na północne (Węgorzewo) jak i południowe (Jezioro Nidzkie) krańce szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po drodze na południe można dodatkowo "zaliczyć" największe jezioro w Polsce - Śniardwy.
Jeżeli zdecydujemy się na samochodową eskapadę, proponujemy najpierw wypad do Pozezdrza - do byłej kwatery polowej Heinricha Himmlera. Występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”, ruiny bunkrów. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców. Więcej o tym miejscu przeczytasz tutaj.
Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

Stąd już tylko kilkanaście kilometrów do Węgorzewa. Warto odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej, kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki (XIV w.) zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 80-tych, Park Helwinga ze starodrzewiem, drewnianymi rzeźbami i głazem z tablicą pamiątkową. W Węgorzewie nad jez. Święcajty znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie I wojny światowej.Zamek krzyżacki w Węgorzewie


Z Węgorzewa czeka nas nieco dłuższa wyprawa do miejscowości Stańczyki, gdzie zobaczymy słynne Wiadukty nie istniejącej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Wiadukty nad rzeką Błędzianką zaprojektowali przez architekci włoscy. Wysokość wiaduktów od powierzchni wody do górnej krawędzi wynosi 42 m, a długość 180 m. Wiadukt północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy w 1923-1926. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard, stąd też nazwa - "Akwedukty Puszczy Rominckiej".

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Wiadukty w Stańczykach

  Wiadukty w Stańczykach

  To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na Mazurach. Wiadukty należą do najwyższych w Polsce....

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Młyn w Budrach

  Młyn w Budrach

  MŁYN W BUDRACH Będąc w Budrach nie należy ominąć starego, wielkiego, 3-kondygnacyjnego młyna z zachowanymi...

 • Stare Juchy: chata mazurska...

  Chata mazurska w Starych Juchach to typowy przykład polskiego budownictwa na Mazurach. Pierwotnie znajdowała...

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaaaasne. #694930 | 178.36.*.* 2 cze 2012 12:00

  Dysponujac samochodem i wolnym czasem.A paliwo na taka wycieczke to przepraszam ze pytam ale gdzie daja?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kusownik #657433 | 89.228.*.* 30 kwi 2012 18:44

  Kisajno to nic innego jak Mamry, a więc nieco mniejsze jest zdecydowanie większe od Niegocina

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. turysta #656265 | 84.22.*.* 29 kwi 2012 17:55

   najlepiej startowac z rynu ... piekne ciche spokojne miasto i dużo ośrodków dla turystów i moża jechac do giżycka kętrzyna (wilczy szanies ) wegorzewo piramiga w rapie stańczyki wracając mozna zachaczyć o krulkanku i oczywiscie zawalony most nastepnie z rynu mamy blisko do mikołajek kadzidłowa krutyni mrągowo itd itd ogólnie wszedzie jest pieknie na mazurach można sobie zorganiswoać wspaniałą ciekawą wycieczke pozdrawiam wszystkich

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. AP #656248 | 89.228.*.* 29 kwi 2012 17:38

   bazę wypadową najlepiej zorganizować w Węgorzewie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Polecamy