Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jedwabno: warto zobaczyć

Jedwabno: warto zobaczyć

Jedwabno to taka gmina... jak ta z piosenki spółki Przybora Wasowski: "Ni wyżyna, ni nizina; Ni krzywizna, ni równina; Taka gmina. Ani piasek, ani glina; Tylko lasek i olszyna; Taka gmina".

Jedwabno leży na skrzyżowaniu dróg Olsztyn - Wielbark i Nidzica - Szczytno. Wysiadamy na przystanku PKS czy z samochodu na parkingu przed sklepem i... nic! Spokojnie, to tylko pozory, bo okolice Jedwabna są idealne do wypoczynku bez konsumpcyjnej nachalności. Zabytek Jedwabna to kościół pod wezwaniem św. Józefa, wybudowany w 1930 roku. Przed wiekami była to osada bartnicza.

Jeżeli chcemy wypocząć nad jeziorem pojedźmy do Nart. Piękne i czyste jezioro, knajpy i knajpeczki, a od czasu do czasu jak meteory pojawiają się tam gwiazdy polskich estrad.

Kochamy lasy i przyrodę? W czasie wysypu grzybów (jesienią) w lasach znajdziemy podgrzybki i zielonki. Możemy wsiąść na rower i pojechać do rezerwatu "Dęby Napiwodzkie", gdzie króluje 65 ponad trzystuletnich dębów. Na łąkach zobaczymy żurawie, orliki krzykliwe, bociany czarne. Niedaleko, w Małdze, gdzie przed wiekami zbierano rudy darniowe, a w okresie wojen napoleońskich stacjonowali ułani generala Zajączka, którzy potykali się z kozakami popasającymi zimą w okolicach Dźwierzut. Małga to także rezerwat przyrody.

Ze wsi została tylko wieża kościoła i resztki domostw. W tej okolicy był ukryty legendarny skarb generała Samsonowa, który dowodził armią carską szturmującą Prusy w 1914 roku. Rosjanie przegrali bitwę z armią cesarską dowodzoną przez Paula von Hindenburga, a kozacy ukryli armijną kasę. Do dziś niektórzy jej szukają, chociaż złoto znalazł kowal ze wsi Małga.

seb

Warto zobaczyć w Jedwabnie i okolicy:
Burdąg: zabytkowe domy
Czarny Piec: leśniczówka, dawna szkoła, stare domy d
Kot: z stare domy
Jedwabno: kościół z 1930 roku
Małga: ruiny kościoła z 1902 roku, stary cmentarz
Nowy Dwór:
Małszewo: drewniana karczma XVIII w., stare domy
Piduń: stare domy
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB