Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Skomack Wielki: tu urodził się Michał Kajka

2012-05-10 15:12:58 (ost. akt: 2013-07-16 10:43:47)
Spichlerz zbudowany z kamieni polnych

Spichlerz zbudowany z kamieni polnych

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Skomack Wielki wyróżnia się przepięknym położeniem i sławnym nazwiskiem. Tu urodził się Michał Kajka - poeta mazurski, znany m.in. z książki Melchiora Wańkowicza "Na tropach Smętka".

Skomack Wielki to wieś w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy. Powstała w 1499 roku, kiedy to Rudolf von Tippelskirchen, komtur ryński, nadał 30 listopada 1499 roku Janowi Grabnikowi 68 włók na prawie chełmińskim celem założenia wsi czynszowej Skomack (Skomantken) nad jeziorami Czarne, Tałto, Milusze i Druglin. Nazwa wywodzi się od imienia wodza Jaćwingów Skomanda, który po klęsce Jaćwieży w 1283 roku przeszedł na służbę do Krzyżaków. W 1517 roku istniały tam dwie karczmy i młyn. W 1939 roku wieś liczyła 815 mieszkańców.

Wieś jest pięknie położona nad jeziorem Orzysz, zapewniając wspaniały wypoczynek coraz liczniej przybywającym turystom. Nie ma ośrodka wczasowego, ale można wynająć pokoje w kwaterach prywatnych.
Wieś znana jest m.in. z tego, że tu urodził się Michał Kajka (1858-1940) - poeta i działacz mazurski. Od 1883 roku mieszkał na stałe w Ogródku koło Ełku, tam też został pochowany. Dziś jest tam muzeum jego imienia, otwarte w 1968 roku.
O spotkaniu z Michałem Kajką wspomina Melchior Wańkowicz w swoim słynnym przedwojennym reportażu z Mazur "Na tropach Smętka".

Ciekawą budowlą jest zabytkowy magazyn z polnego kamienia przy głównej drodze. Ciekawy jest też budynek obecnej szkoły - dawniej był tu dwór, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Orzysz

    Jezioro Orzysz

    Zbiornik o bardzo rozwiniętej linii brzegowej, z licznymi zatokami, cyplami oraz 10 wyspami, z których największa Wyspa Róż,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nidziczanin #673606 | 79.124.*.* 15 maj 2012 12:33

    jeśli ktoś nie czytał książki M . Wańkowicza pt. ,, Na tropach Smętka'' to gorąco polecam tą lekturę -- oczywiście miłośnikom regionu Warmii i Mazur

    ! - + odpowiedz na ten komentarz