Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: skansen (Muzeum Budownictwa Ludowego)

2010-07-08 13:55:04 (ost. akt: 2011-06-17 13:43:51)
Olsztynek: skansen (Muzeum Budownictwa Ludowego)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Historia olsztyneckiego skansenu zaczęła się w Królewcu, kiedy w 1909 r. zaczęto gromadzić zabytkowe obiekty budownictwa ludowego. Potem przeniesiono je do Hohenstein (Olsztynka), aby zwiększyć ofertę tego miasta, gdzie istniało muzeum Tannenberg Dekmal.

W latach 60. skansen stał się częścią Muzeum Budownictwa Ludowego — Park Entograficzny w Olsztynku. Obecnie, na 35 ha stoi 66 obiektów z XVIII-XX w., charakterystycznych dla wsi z terenów Warmii, Mazur, Sambii, Małej Litwy, itp. — chałupy, zabudowania gospodarcze, kuźnia, wiatraki holenderskie, budynek poszkolny, drewniany kościół, itp. Niedawno wybudowano osadę staropruską Amalang oraz odtworzono kurhan, na wzór istniejącego przed wojną w Królewcu.


Muzeum ma swój zwierzyniec: drób, konie, kozy. Można tu zobaczyć też, jak pracują przedstawiciele ginących zawodów: kowal, tkaczka, powroźnik, garncarz i inni. W sezonie odbywa się tutaj wiele imprez, jak Targi Chłopskie, konkurs wiedzy o Warmii i Mazurach, zjazd rekonstruktorów, Festiwal Bałtijski, dożynki, Zielone Świątki. Na wrzesień zaplanowano turniej kabaretowy O Laur Don Kichota. 


Na terenie skansenu stoją także stragany, w których można kupić pamiątki związane z Warmią i Mazurami, a podczas większych imprez także swojskie jadło. Można je również zjeść w karczmie. 
W skład muzeum wchodzi także biblioteka oraz Salon Wystawowy przy rynku. Aktualnie można oglądać tam zdjęcia przedstawiające krajobrazy Warmii i Mazur.

Skansen wielokrotnie był był plenerem filmowym. Najbardziej znanym filmem, który powstał w nim w ostatnich latach, jest "Kołysanka" - czarna komedia o wampirach w reżyserii Juliusza Machulskiego (notabene urodzonego w Olsztynie).


Skansen jest czynny codziennie w godz. 9-18, a potem, do godz. 20, można wykupić bilet spacerowy. Ceny biletów: normalny — 10 zł, ulgowy — 6 zł, spacerowy ( bez wejścia do obiektów) — 3,50 zł. Ponadto są bilety zbiorowe, dla rodzin z dziećmi (w zależności od liczby dzieci), od 19 do 25 zł. 


Oficjalna strona skansenu: kliknij tutaj.

wu-ka


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB