Olsztyn: cmentarz z I wojny światowej przy ulicy Szarych Szeregów

2012-05-21 14:12:52 (ost. akt: 2012-05-21 15:20:29)
Olsztyn: cmentarz z I wojny światowej przy ulicy Szarych Szeregów

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Spoczywają na nim żołnierze niemieccy i rosyjscy z okresu I wojny światowej. W okresie międzywojennym chowano tam zmarłych żołnierzy służących w Olsztynie (Allenstein). W czasie II wojny światowej pochowano tam również polskich jeńców z września 1939 roku, którzy zmarli od ran w lazarecie w Kortowie.

Cmentarz składa się z 2 części i jest jednym z najlepiej zachowanych cmentarzy z czasów I wojny światowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Po prawej stronie od wejścia z ulicy Szarych Szeregów pochowani są żołnierze niemieccy i rosyjscy. Spoczywa tu 146 żołnierzy armii niemieckiej i 91 żołnierzy armii rosyjskiej. Po lewej chowano żołnierzy niemieckich służących w Olsztynie (Allenstein).

W czasie wojny na cmentarzu pochowano też 13 polskich żołnierzy Września 1939 roku, którzy ranni trafili do lazaretu wojskowego w Kortowie (Kortau) i tam zmarli. Po wojnie w części cmentarza chowano mieszkańców Olsztyna.

Tuż obok znajduje się radziecki cmentarz wojenny.

Igor Hrywna

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy