Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Świnie Oko - wieś, której nie ma

2012-05-21 14:40:45 (ost. akt: 2013-07-16 10:46:28)
Świnie Oko - wieś, której nie ma

Autor zdjęcia: Eugeniusz Szydlik

Tej miejscowości nie znajdziesz na mapie, miejscowa ludność jednak doskonale wie, gdzie jej szukać. Formalnie jest dziś częścią wsi Lipowo w gminie Piecki (pow. Mrągowo) nad jeziorem Majcz Wielki.

Wikipedia podaje, że w skład wsi Świnie Oko wchodzą zaledwie 4 budynki mieszkalne. W pobliżu osady znajdziemy też aż dwa cmentarze. Pierwszym jest bardzo ładnie położony na pagórku, około dwóch kilometrów na północ od wsi Lipowo, z widokiem na niewielki naturalny stawik. Zachował się tu tylko jeden nagrobek Marii Moczarskiej urodzonej 2 kwietnia 1890, zmarłej 21 czerwca 1958 roku. Koło grobu postawiono kamienną ławeczkę. Poza tym nagrobkiem widocznych jest jeszcze kilka grobów bez czytelnej inskrypcji.
Drugi cmentarz znajduje się na niewielkim wzniesieniu, przy wjeździe do osady. Zachowane są tam trzy czytelne inskrypcje, jedna pochodzi z żeliwnego krzyża.
We wsi działa gospodarstwo agroturystyczne, jezioro Majcz Wielki posiada I klasę czystości. Na jeziorze obowiązuje całkowity zakaz używania silników.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Majcz Wielki

    Jezioro Majcz Wielki

    Jezioro leżące około 8 km na zachód od Mikołajek w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zbiornik ma rozwiniętą linię...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB