Kompleksowa obsługa logistyczna krok po kroku - jak to wygląda w praktyce?

2024-06-17 17:42:28(ost. akt: 2024-06-17 17:42:30)   Artykuł sponsorowany
Celem pełnej obsługi logistycznej jest zapewnienie firmie dostępu do nowoczesnych rozwiązań w całym łańcuchu dostaw. Skupia się też na przejęciu najważniejszych procesów, by korzystający z usługi podmiot mógł skupić się na innych elementach swojej działalności. Jak wygląda „od zaplecza” kompleksowa obsługa logistyczna? Pokazujemy to w poniższym artykule!

Przyjęcie towarów i zarządzanie zapasami


Firma oferująca kompleksową obsługę logistyczną ma do dyspozycji własną przestrzeń magazynową. Dzięki niej może realizować zamówienia w imieniu swojego klienta, który zamawia towary lub pośredniczy w ich przesyłaniu. W pierwszym kroku firma zewnętrzna realizująca usługę przyjmuje towar i sprawdza go pod kątem zgodności ilościowej i jakościowej. Musi on być spójny z zamówieniem, a jego dokumentacja zweryfikowana, by uniknąć roszczeń związanych z nieprawidłowościami. Gdy towar zostanie umieszczony w magazynie, przedstawiciel firmy otrzymuje powiadomienie w wybrany wcześniej sposób.

Kolejny krok to zarządzanie dostępnym miejscem magazynowym i zapasami. Wymaga to posługiwania się nowoczesnymi systemami zarządzania np. WMS, które umożliwiają efektywne kontrolowanie przestrzeni magazynowej i zarządzanie zapasami. Ogromne znaczenie mają też warunki przechowywania, które muszą być dopasowane do wymagań towaru. Tak dokładne starania o jakość zamówień widoczna jest firmie logistycznej np. https://logit.com.pl/.

Kompletacja zamówień i realizacja przewozu


Teraz przechodzimy do kolejnego elementu w obszarze kompletnej obsługi logistycznej. Zlecenia od klientów są realizowane przez zebranie poszczególnych produktów, pakowanie ich oraz przygotowanie do wysyłki. Firma logistyczna przygotowuje również etykietowanie i dokumentacje, by zamówienie było łatwe do zidentyfikowania i zgodne z zapotrzebowaniem.

Po umieszczeniu towarów na paletach następuje proces załadunku do wybranego wcześniej wariantu transportu. Klient może wybrać między opcją drogową, kolejową, morską i lotniczą, a także sposobami kombinowanymi. Kluczowe jest zrealizowanie transportu sprawnie, bezpiecznie i bez zbędnych kosztów.

Pełna obsługa celna


Transport międzynarodowy to również obowiązki celne. Kompleksowa obsługa logistyczna wymaga przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów celnych i podatkowych wraz z reprezentowaniem klienta przed organami celnymi. Pełna dokumentacja celna i przygotowanie dokumentów skarbowych sprzyja szybkiemu i bezpiecznemu transportowi w wariancie międzynarodowym.

Pełna obsługa logistyczna dla Twojej firmy


Oddelegowanie procesów logistycznych zewnętrznemu podmiotowi to idealny wybór dla wielu firm działających na krajowym i międzynarodowym rynku. Takie przedsiębiorstwo przejmuje na siebie odpowiedzialność za szereg czynności – przyjęcia towarów, przez magazynowanie, po transport i obsługę celną. To pozwala klientowi skupić się na ważniejszych segmentach prowadzonej działalności przy jednoczesnym podniesieniu jakości procesów logistycznych. Kluczem jest oczywiście wybór firmy logistycznej świadczącej kompleksowe usługi dla zewnętrznych podmiotów.