Bądźmy czujni!

2024-07-06 11:38:22(ost. akt: 2024-07-06 11:57:36)
Hyalomma marginatum

Hyalomma marginatum

Autor zdjęcia: Wikipedia

Spotkamy je praktycznie wszędzie. Na spacerze w lesie, na przechadzce po parku, podczas pracy na działce czy na spacerze z psem. Każdy, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, będzie miał z nimi kontakt prędzej lub później.

Gdzie żyją kleszcze?

W lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach i paprociach, a także na terenach zieleni miejskiej. Są one aktywne przez większą część roku.

Dlatego po powrocie do domu dokładnie obejrzyjcie całe swoje ciało i odzież. Kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Czyli ręce, nogi, głowa – na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny i fałdy skórne.

Co zrobić, gdy na ciele znajdziemy kleszcza?

Najważniejsze, żeby go jak najszybciej usunąć. Im krócej bytuje on w skórze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniemy zarażeni chorobami, które przenosi.

Jak usunąć kleszcza?

Użyjcie do tego pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece – przyssawki, długopisy, pętelki czy plastikowe szczypczyki.
Chwyćcie go jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnijcie ku górze. Umieśćcie go na białej kartce papieru i sprawdźcie czy usunęliście go w całości.
Dokładnie umyjcie ręce i przemyjcie środkiem odkażającym miejsce ukłucia.
Nie wykręcajcie kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. Jeśli nie potraficie właściwe usunąć kleszcza, zgłoście się do lekarza.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze przenoszą groźne choroby zakaźne. W Europie najczęstszymi chorobami, które one przenoszą, są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Dlatego obserwujcie miejsce po wkłuciu kleszcza. Częstym objawem boleriozy jest tzw. rumień wędrujący. Może się on pojawić po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą wystąpić takie objawy jak: wysoka gorączka, zawroty i bóle głowy, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie organizmu, problemy neurologiczne.

Zachowajcie też czujność, jeśli chodzi o zakażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Pierwsza jego faza przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy podobne do grypy. U części osób zakażonych po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

powiat.olecko.pl