Tajemnice pruskich bab

2010-07-13 12:50:06 (ost. akt: 2013-07-16 15:09:34)
Baba pruska z Barcian na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Baba pruska z Barcian na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Autor zdjęcia: wikipedia.pl

Baby pruskie (w rzeczywistości przedstawiały mężczyzn) to kamienne posągi, które występują na ziemiach zajmowanych niegdyś przez plemiona pruskie. Niewiele tych figur przetrwało. A ich symbolika do dziś budzi spory wśród historyków.

Najwięcej spośród istniejących bab pruskich znaleziono w okolicach Iławy i Bartoszyc. Są wyrzeźbione z piaskowca polnego, mają wysokość do półtora metra. W prawej ręce trzymają róg (służył kiedyś do picia), w lewej broń. Niektóre mają współcześnie nadane im imiona — jak Gustaw i Gustebalda w Bartoszycach.

Według miejscowej legendy Gustebalda była pruską księżniczką, zamienioną w kamień. Inną, eksponowaną publicznie figurą, jest baba pruska z Barcian, którą możemy obejrzeć na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Jedna z pruskich bab jest też wmurowaną w ścianę kościoła w Prątnicy w gminie Lubawa. Baby pruskie stoją również przed muzeum Archeologicznym w Gdańsku a także na dziedzińcu ratusza w Toruniu. 


Badacze historii Prusów do dzisiaj nie ustalili, w jakim celu rzeźbiono te tajemnicze figury. Jedna z hipotez głosi, że upamiętniały wybitnych wodzów pruskich, inna że bogów pruskich. Jeszcze inna, że miały znaczenie mistyczne lub były wykonane na zlecenie Krzyżaków podbijających ziemie dawnych Prusów. 


W ostatnich latach próbuje się spopularyzować baby pruskie jako produkt regionalny. Są również próby ich odtwarzania. Współcześnie wyrzeźbioną babę pruską możemy obejrzeć u wrót skansenu w Olsztynku, a jej autorem jest Adam Ekiert. Rzeźbi je również na festynach archeologicznych miłośnik kultury dawnych Prusów Grzegorz Pepłowski z gminy Purda.

wu-ka


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy