Kiermas Warmiński w Bałdach

2012-07-07 19:13:48 (ost. akt: 2012-07-09 11:28:41)
Głaz poświęcony biskupowi Krzysztofowi Szembekowi odsłaniają: jeden z fundatorów ks. Adam Podolski (z lewej) i arcybiskup senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz

Głaz poświęcony biskupowi Krzysztofowi Szembekowi odsłaniają: jeden z fundatorów ks. Adam Podolski (z lewej) i arcybiskup senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Na polach w okolicach wsi Bałdy (gm. Purda) odbył się w sobotę (7 lipca) kolejny, piąty już Warmiński Kiermas Dialogu, Tradycji i Zabawy, znany jako Kiermas Warmiński. Impreza jest niezwykłym połączeniem tradycji historycznej z ludowym jarmarkiem.

Warmiński Kiermas tradycyjnie rozpoczął się od mszy świętej w kościele w pobliskich Butrynach. Stąd uczestnicy przeszli i przejechali do słynnej lipowej alei biskupów pod Bałdami, gdzie stoją tablice upamiętniające wszystkich dotychczasowych biskupów Warmii, poczynając od Krzyżaka Anzelma, kończąc na obecnym zwierzchniku archidiecezji abp. Wojciechu Ziembie. Obok niektórych tablic stoją głazy pamiątkowe, z wyrytym nazwiskiem biskupa, jego herbem i latami sprawowania funkcji zwierzchnika Archidiecezji Warmińskiej. Takie głazy stoją już przy 25 tablicach - dzisiaj odsłonięto pięć kolejnych, poświęconych Marcinowi Kromerowi, Szymonowi Rudnickiemu, Krzysztofowi A.J. Szembekowi, Andreasowi Thielowi i Augustowi Bludau.
Fundatorami głazów są instytucje, samorządy i osoby prywatne z Polski i zagranicy. Głaz biskupa Marcina Kromera ufundował samorząd gminy Biecz w Małopolsce. Marcin Kromer urodził sie równo 500 lat temu właśnie w Bieczu. Specjalnie na tę uroczystość przyjechała do Bałd burmistrz Gminy Biecz Urszula Niemiec.
Głaz biskupowi Andreasowi Thielowi ufundowało Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Reszelskiego (Niemcy), zaś Augustowi Bludau – Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Lidzbarskiego (Niemcy). Głaz Szymonowi Rudnickiemu ufundowała rodzina Sierakowskich, zaś Krzysztofowi A.J. Szembekowi - Magdalena i Paweł Jandowie oraz ks. Adam Podolski z Podkarpacia.
Po uroczystościach odsłonięcia kolejnych głazów biskupich nastąpił kulminacyjny moment imprezy - inscenizacja wjazdu Biskupa Marcina Kromera na Warmię. W spektaklu wzięli udział aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski (jako Marcin Kromer), Marcin Kiszluk (jako jego dworzanin) i Jarosław Borodziuk (jako skryba).
Impreza w Bałdach zakończyła się ok. godz. 22.00.
ab

Inscenizacja wjazdu biskupa Marcina Kromera na Warmię w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego (Marcin Kromer), Marcina Kiszluka (dworzanin) i Jarosława Borodziuka (skryba).

Wójt gminy Purda Jerzy Laskowski odczytuje list króla Stefana Batorego, wprowadzający Marcina Kromera na Biskupstwo Warmińskie.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach wzmiankowany był w dokumentach już w XIV wieku. Z tamtej drewnianej konstrukcji nie...

 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi okolone...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół poewangelicki. W środku witraże z końca XVIII w. i epitafium poświęcone poległym w czasie I...

 • Kościół w Jedwabnie

  Kościół w Jedwabnie

  W środku wyposażenie głównie powojenne. Obok kościoła kapliczka św. Józefa ufundowana przez znaną polską...

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obecny #736818 | 178.36.*.* 9 lip 2012 08:02

  ale wszyscy tu marudzą... faktycznie w tym roku frekwencja wystawców była skromniejsza i dało sie odczuć w ciągu dnia ze jakoś mniej wystawnie to wszystko. na pewno przyczyniła sie do tego pogoda i nie ma co sie dziwić bo przy takiej temperaturze to wszyscy woleli leżeć nad jeziorem. nie których pewnie tez nudzą msze, odsłonięcia głazów itp. ale wcale nie musza w tym uczestniczyć ;] a tylko dodam jeszcze ze wieczorne koncerty i pokaz sztucznych ogni byl na prawde super i ten co nie byl i nie widział niech żałuje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. marcin #735677 | 95.160.*.* 7 lip 2012 22:34

   zaglądam na GO praktycznie codziennie i nic takiego nie widziałem. I czemu przekierowuje na inny portal???? Może na mojemazury to i było.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Od redakcji #735672 | 88.156.*.* 7 lip 2012 22:26

    Drogi Marcinie, mogłeś zajrzeć na ten artykuł: http://mojemazury.pl/112025,Wrota-Warmii -czyli-Baldy-zapraszaja.html, który wisiał w serwisie co najmniej od tygodnia.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. marcin #735599 | 95.160.*.* 7 lip 2012 21:27

    Na naszej kochanej gazecie olsztyńskiej można się czegoś dowiedzieć po fakcie. Rzadko są artykuły typu... odbędzie się ..... tylko patrzysz a tu co???? ... Odbył się. I lipa bo gdyby ludzie wiedzieli wcześniej o wielu imprezach to frekwencje były by na pewno lepsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy