Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Stębark: wystawa prac uczestników pleneru w Szkotowie

2012-07-21 08:47:54 (ost. akt: 2012-07-21 14:07:13)
Stębark: wystawa prac uczestników pleneru w Szkotowie

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Na polach Grunwaldu 14 lipca otwarto wystawę Scottaw – Duchy Wielokulturowej Przeszłości. To efekt dwutygodniowego pleneru rzeźbiarsko-malarskiego, który odbywał się w Szkotowie w gm. Kozłowo w powiecie nidzickim.

Międzynarodowy Plener Rzeźbiarsko-Malarski Scottaw – Duchy Wielokulturowej Przeszłości (30 czerwca-14 lipca 2012) zgromadził artystów - przedstawicieli narodowości, które kiedyś miały wpływ na kształtowanie krajobrazu kulturowego w Dolinie Szkotówki.

Scottaw to pierwszy zapis krzyżacki nazwy rzeki Szkotówki i osady Szkotowo. Zagadka nazwy wywodzi się od osadników lokowanych ze Szkocji lub wpływów kultury celtyckiej w okresie wcześniejszym. Na Szkotówce w Szkotowie jest najstarszy na terenie Warmii i Mazur drewniany młyn z XIV wieku, którego nazwa od kilkuset lat brzmiała Patorra. Źródłosłów tej nazwy jest pochodzenia z języka hiszpańskiego i oznaczającym symboliczną kukłę postu i danie z indyka. Nazwa była prawdopodobnie nazwiskiem młynarza. W Szkotowie są dwa cmentarze z okresu I wojny światowej z grobami Rosjan i Niemców. Znane są miejsca obecności Litwinów i Tatarów. Przez wieki obszar ten był nazywany przez administrację niemiecką Polnische Oberland – Pogórze Polskie ze względu na dominację ludności polskiej, w tym również zasłużonych rodów dla historii Polski.

Po wielu latach, a niekiedy stuleciach zapomniane dziedzictwo historyczne zostało przywrócone do życia przez sztukę. Poszukując Ducha tego miejsca trudno się bowiem zdawać jedynie na oficjalne dane historyczne. Dlatego organizatorzy pleneru zaprosili do Szkotowa malarzy i rzeźbiarzy, których wrażliwość artystyczna pozwala dostrzec i ukazać więcej niż odsłania proza codzienności.
Miejscowa przyroda, historia i legenda stała się inspiracją dla prac artystów, którzy w zagadkowej historii wsi odnaleźli emocje i pytania, które są aktualne we wszystkich czasach i kulturach, a zatem mogą stanowić płaszczyznę spotkania niezależnie od pochodzenia.

Prace powstałe podczas pleneru można oglądać w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
W plenerze wzięło udział 11 artystów z Litwy, Szkocji, Hiszpanii, Mongolii, Rosji oraz Polski, którzy przez pryzmat swojej kultury, tradycji i współczesności podjęli próbę spojrzenia na krajobraz i historię tej przestrzeni, w której od wieków splatały się losy przedstawicieli wielu różnych kultur. Prace można oglądać do 14 września 2012 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Uczestnicy Pleneru:
Zigmas Buterlevičius, Jurgita Braziūniene, Cornelius Dupre, Gintaris – Juozas Česiūnas, Tuwdendordż Darizaw, Ewa Miazek, Gintaras Pankevičius, Vytautas Poška, Aliaksander Parkhamovich, Daniel Pérez Suárez, Piotr Toropov


Na mapie oznaczyliśmy Stębark i Szkotowo


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. S80 #752477 | 77.219.*.* 21 lip 2012 23:04

  ale bzdura, Muzeum bitwy pod Grunwaldem w Sębarku

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mm #751780 | 81.190.*.* 21 lip 2012 00:15

  dlaczego niszczy kamień??? Mam nadzieję, że to się zmyje!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz