O chorobach psychicznych dawnych mieszkańców Pisza i okolic

2025-04-11 13:45:31(ost. akt: 2025-04-11 13:49:42)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Olsztyński historyk ks. dr hab. Marek Jodkowski, który bada początki psychiatrii w naszym regionie, 25 kwietnia w Muzeum Ziemi Piskiej wygłosi prelekcję pt. „Pacjenci powiatu piskiego hospitalizowani w szpitalach psychiatrycznych w dwudziestoleciu międzywojennym”.
Archiwa wciąż są pełne dokumentów, które pozwalają odkrywać ciekawe wątki różnych dziedzin życia naszego miasta. Ks. dr hab. Marek Jodkowski, historyk z Olsztyna, pochylił się nad problemem zaburzeń psychicznych mieszkańców powiatu piskiego sprzed stu lat.

Podczas swych badań przestudiował dokumentację blisko pół setki pacjentów, a o wynikach opowie podczas prelekcji pt. „Pacjenci powiatu piskiego hospitalizowani w szpitalach psychiatrycznych w dwudziestoleciu międzywojennym”.

To wyjątkowa okazja, by zajrzeć w mało znaną część historii regionu i poznać losy ludzi, którzy zmagali się z problemami psychicznymi w czasach, gdy medycyna dopiero raczkowała w tej dziedzinie – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Podłożem zmian w psychice części zdiagnozowanych osób była trauma I wojny światowej. Poważny problem stanowiły niegdyś także uzależnienia, głównie od alkoholu, ale także od morfiny.

Osoby z chorobami psychicznymi zwracały na siebie uwagę irracjonalnym zachowaniem, wygłaszaniem gróźb, zakłócaniem porządku publicznego oraz popełnianymi przestępstwami.

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18 w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. To kolejna odsłona muzealnych obchodów 380. rocznicy nadania Piszowi praw miejskich. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a ilość miejsc ograniczona.