Leśnicy zbudowali dom i czekali na lokatora

2025-04-23 12:00:52(ost. akt: 2025-04-23 12:10:04)
Bociany czarne są płochliwe i skryte. Przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych/arch. RDLP

Bociany czarne są płochliwe i skryte. Przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych/arch. RDLP

Leśnicy z dumą ogłosili, że zamontowana platforma pod gniazdo dla bocianów czarnych została zasiedlona przez te majestatyczne ptaki. Będą pisklęta!
— Z radością i satysfakcją informujemy o wspaniałym sukcesie inicjatywy Nadleśnictwa Wichrowo — poinformowali leśnicy. — Obawy czy ptaki zechcą zasiedlić przygotowaną platformę w miejscu po zniszczonym przez burzę gnieździe okazały się niezasadne.

Ten sukces jest wynikiem zaangażowania i pracy wielu osób – leśników z nadleśnictwa Wichrowo i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów, którzy wspierali tę inicjatywę. To dowód na to, że poprzez przemyślane działania i współpracę, można realnie wpływać na poprawę warunków życia dzikich zwierząt i zachowanie bioróżnorodności naszych lasów.

— Zasiedlenie platformy to dopiero początek. Będziemy z uwagą obserwować lokatorów i mieć nadzieję, że osiągną sukces lęgowy — dodają leśnicy.


W Polsce bocian czarny podlega ścisłej ochronie gatunkowej, wymaga ochrony czynnej. Dodatkowo obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie. Podlega ochronie strefowej – w promieniu do 500 m od gniazda (w okresie od 15 marca do 31 sierpnia, poza tym okresem – 200 m) obowiązuje zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i wstępu na cały teren. Według szacunków Monitoringu Ptaków Drapieżnych, w latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa liczyła 1200–1900 par.

Źródło: Gazeta Olsztyńska