Aparaty Druh zyskały nowe życie w artystycznej manifestacji

2025-05-11 21:02:08(ost. akt: 2025-05-11 21:21:30)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Noc Muzeów w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem rozpoczął się wernisażem dwóch wystaw w Galerii Sztuki: „Na początku był druh” fotografika Bogdana Sarwińskiego z Działdowa oraz „Wielkość urojona” Łukasza Radwana z Warszawy.
Wystawa Bogdana Sarwińskiego „Na początku był druh” prezentuje plon projektu „100 Druhów”. Inspiracją był popularny aparat Druh z lat 60., który artyści przekształcili w unikalne dzieła sztuki. Projekt, początkowo planowany jako krótka akcja, przerodził się w ogólnopolskie wydarzenie artystyczne z udziałem setek twórców. Każdy Druh opowiada indywidualną historię, przybierając formę obrazu, rzeźby, instalacji czy obiektu multimedialnego.


Aparaty zyskały nowe życie i znaczenie, stając się kolorowymi manifestacjami artystycznymi. Druh to symbol pokoleń – aparat, który łączy historię, emocje i sztukę. Bogdan Sarwiński – fotograf, grafik, wydawca, animator kultury, członek ZPAF, twórca stowarzyszenia Fokus oraz organizator Dni Fotografii w Działdowie. Autor projektu „100 druhów” (2023-25).


Łukasz Radwan – dziennikarz prasowy i telewizyjny, promotor sztuki i artysta. Wieloletni zastępca szefa działu kultury tygodnika „Wprost” oraz autor i prowadzący telewizyjne programy o sztuce i kulturze. Opublikował setki artykułów, głównie na temat sztuki i architektury. Znany z ciętego języka i bezkompromisowych poglądów. Od 30 lat aktywny artysta, obecnie tworzy pod własnym nazwiskiem. Inspiruje się nauką (fizyka kwantowa, biologia molekularna, chemia), kulturami świata, literaturą, muzyką i seksem. Jego malarstwo przekracza granice wyobraźni i emocji. „Wielkość urojona” to nowa wystawa artysty, znanego z wyczucia trendów i odwagi w podejmowaniu artystycznych wyzwań. Twierdzi, że nauka wyjaśnia świat, a sztuka pozwala się z nim pogodzić.


Źródło: Gazeta Olsztyńska