Gutkowo/Göttkendorf: cmentarz

2012-08-12 11:17:25 (ost. akt: 2013-09-10 13:15:41)
Gutkowo/Göttkendorf: cmentarz

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na cmentarzu w Gutkowie zachowały się 3 żeliwne krzyże z początku XX wieku i kilka przedwojennych nagrobków. Ostatni niemieckojęzyczny nagrobek pochodzi z 1965 roku.

Na gutkowskim cmentarzu zachowało się sporo niemieckojęzycznych nagrobków, głównie z okresu powojennego. Ostatni pochodzi z 1965 roku. Potem o niemieckości zmarłego zaświadcza brak sentencji w języku polskim.

Będąc na cmentarzu warto zwrócić uwagę na jedyny przedwojenny nagrobek w języku polskim Matyldy i Antona Pieczewskich. Udało mi się tylko ustalić, że był to inżynier mieszkający w Olsztynie przy ulicy Bahnhofstraße 44 (obecnie Partyzantów). Informacje tą znalazłem w książce adresowej Olsztyna za 1927 rok. Nie ma jednak pewności, że chodzi o tą samą osobę. Warto dodać, że na pomniku poświęconym poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom z parafii Gutkowo wymieniono 4 mężczyzn o tym nazwisku.


Żeby dotrzeć do cmentarza w Gutkowie trzeba skręcić na drogę do Łupsztycha.

Gutkowo założył w 1352 roku Prus Godeken. W 1807 roku we wsi przebywał Napoleon. 21 stycznia 1945 roku wieś zdobyli żołnierze sowieccy. Zgwałcili wtedy wiele kobiet i zamordowali kilku mieszkańców wsi. W 1977 roku wieś włączono do Olsztyna.

Igor Hrywa


Zobacz inne stare cmentarze położone w okolicach Olsztyna:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy