Po zdrowie na Warmię i Mazury

2012-10-03 14:13:22 (ost. akt: 2012-10-03 14:43:55)
Trwają prace przy rozbudowie uzdrowiska

Trwają prace przy rozbudowie uzdrowiska

Autor zdjęcia: Archiwum

Czy Warmia i Mazury mają szanse być zagłębiem turystyki zdrowotnej? Dziś to raczej mało realne, ale za kilka lat... Pierwsza jaskółka już jest. Nazywa się Gołdap. Uzdrowisko Gołdap.

W kraju mamy ponad 60 uzdrowisk, większość w górach, sporo nad morzem. Całkiem dobry to interes, tzw. średnie roczne obłożenie bazy noclegowej w polskich uzdrowiskach sięga 60%. W Gołdapi - pochwalmy się - ten wskaźnik jest o wiele wyższy.

Trochę historii


Walory klimatu i wód w naszej części Europy doceniano już ponad 100 lat temu. Wspomnijmy leżący dziś poza granicami regionu, ale historycznie z nim związany królewski kurort o nazwie Cranz – ze źródłami wód mineralnych. Dziś sława tego miejsca przebrzmiała, choć nadal są tam sanatoria. Miasteczko położone u nasady Mierzei Kurońskiej w Obwodzie Królewieckim nazywa się obecnie Zielonogradsk.
Wróćmy jednak do kraju. Na początku wieku XX doceniano walory klimatyczne Olsztyna. W 1907 roku powstało przy drodze do Wadąga sanatorium przeciwgruźlicze dla kobiet. Dziś funkcjonuje tam szpital pneumonologiczny, ale w potocznym języku olsztynian nadal miejsce owo zwane jest sanatorium.

Pewne tradycje w dziedzinie lecznictwa ma także Mrągowo. Sięgają one przełomu XIX i XX w., kiedy to w lesie w północnej części miasta powstał sporych rozmiarów dom kuracyjny. Dziś pozostały po nim resztki fundamentów. Po raz drugi Mrągowo stało się miejscowością kuracyjna w latach 70. ubiegłego wieku. Funkcjonowało wówczas w tym mieście sanatorium.

Ciekawym i mało znanym epizodem były plany stworzenia ośrodka sanatoryjnego w Siemianach k. Iławy. Powstały one w połowie lat 70. ubiegłego stulecia. Wykonano nawet do dziś istniejący odwiert, który sięgnął wód mineralnych. Plany były ciekawe i imponujące, ale zabrakło pieniędzy na ich realizację. Podobne zamierzenia w tym samym okresie dotyczyły również Fromborka.

Kierunek Gołdap


W końcu XX w. kierunek rozwoju zmierzający do stworzenia uzdrowiska wybrała Gołdap. Formalny status miasta uzdrowiska uzyskała w sierpniu 2000 roku. Obiekty sanatoryjne leżą w historycznym Lesie Kumiecie. Ten kompleks wypoczynkowy w dawnych czasach należał do Związku Zawodowego Pracowników Książki, Prasy, Radia i Telewizji i w owym czasie prezentował bardzo wysoki standard. Obiekt ten zresztą był także miejscem internowania działaczy opozycji po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku.
Usytuowanie wspomnianego kompleksu z dala od miasta, w lesie nad jeziorem stwarzało dobre warunki do podjęcia działalności terapeutycznej. Sanatorium Vital cieszyło się od początku dużym zainteresowaniem kuracjuszy. Spośród wielu atutów tego miejsca jeden jest wyjątkowy – w Gołdapi jest najczystsze powietrze w Polsce. W lecie wypoczynkowi sprzyjają też dużo dłuższe niż na południu Polski dnie, a co za tym idzie - dłuższe nasłonecznienie.

Tężnie i pijalnia wód


Obecnie miasto przeżywa swoisty boom inwestycyjny, związany właśnie z rozbudową bazy uzdrowiskowej. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Gołdap staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem przyjazdów z coraz większymi możliwościami kuracyjnymi.
Nad brzegiem jeziora Gołdap powstaje budowana od podstaw promenada uzdrowiskowa, a przy niej ukończona już pijalnia wód mineralnych, wydobywanych z dwóch odwiertów o głębokości 395 m i 613. Ten drugi odwiert da także solankę dla powstających właśnie tężni. Tężnie to jakby symbol sanatorium; najbardziej znane i największe w Polsce znajdują się w Ciechocinku. Prócz nich istnieje jeszcze w kraju sześć takich konstrukcji: w Konstancinie, Inowrocławiu, Grudziądzu, Busku-Zdroju, Rabce i Sołonce.
W gołdapskiej dzielnicy uzdrowiskowej powstanie także sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 26 ha. Promenada biegła więc będzie między dwoma jeziorami z widokiem na lasy Puszczy Rominckiej.

Unia zapłaciła


Program rozbudowy bazy uzdrowiskowej w Gołdapi zakłada zainwestowanie sumy około 40 mln zł, z czego 34 mln stanowią środki z Unii Europejskiej. Dzięki inicjatywie lokalnej zapoczątkowanej u schyłku XX w. i konsekwentnie kontynuowanej do chwili obecnej, wkrótce w północno-wschodniej części Mazur będziemy szczycić się nowoczesnym uzdrowiskiem.
Właśnie w Gołdapi 4 października odbędą się tegoroczne wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki.
Opr. ab
Na podstawie materiałów Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji TurystycznejCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dociekliwy #2186296 | 159.205.*.* 20 lut 2017 13:15

  Czy w Busku Zdroju są tężnie? Znalazłem co prawda w uzdrowisku Busko-Zdrój zakład przyrodoleczniczy ale z mini tężniami, do poważnych, dużych tężni bym ich nie zaliczył. Tężnie z prawdziwego zdarzenia mają powstać ale są to plany tak jak w Zielonej Górze czy Pabianicach z tym że w tym drugim mieście prawdopodobnie też mini tężnie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Żubr #839312 | 88.156.*.* 7 paź 2012 07:27

  Co to jest "szpital pneumonologiczny"? Jak zwykle lichy redaktorek nie wie o czym pisze. Takie słowo jak"pneumonologiczny, pneumonologia" w Słowniku Języka Polskiego nie istnieje. Zapamiętaj sobie redaktorku mówi się i pisze "SZPITAL PULMONOLOGICZNY". PULMONOLOGIA to- dział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Do szkoły cieniasie!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mrągowianin #835589 | 89.74.*.* 3 paź 2012 17:37

   Faktycznie UM powinien pomyślec nad próbą reaktywacji sanatorium w Parku Słowackiego w Mrągowie. Ten teren ma potencjał. Wiedzieli doskonale o tym Niemcy, za których istniało uzdrowisko Waldheim.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Polecamy