Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wilkasy: stary cmentarz ewangelicki

2012-10-15 14:08:37 (ost. akt: 2017-07-10 13:54:44)
Wilkasy: stary cmentarz ewangelicki

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Zapada się w ziemię w Wilkasach kolo Giżycka. Nazwiska nie da się już odczytać. Mowa o jednym z niewielu zachowanych na Mazurach nagrobku pisanym po polsku.

"I opociwai w Panu Bogu". Może "opocivai" lub "odpocivai". Taki napis widnieje z jednej strony kamienia. Na drugiej wyryto imię i nazwisko z datami 1808-1863. Imię jest wyraźne: Samuel. Nazwiska nie potrafiłem odczytać. Coś jakby Maier, może Magiera. Może jeszcze inaczej.

Dzisiaj można jeszcze ocalić ten grób. Nie tylko przecież z ludzkich względów. Ten grób to ważna pamiątka historyczna i zasługuje chyba na ocalenie.

Obok znajduje się jeszcze jeden, "polski" grób: Henrietty (Majora, Maziora a może Magiera) 1833-1866. Przy jej nazwisku widnieje słowo "ur(odzona)" zamiast niemieckiego "geb(oren)". Pod nazwiskiem ocalały fragmenty jakiegoś wyrazu: może "Jezu". Być może to córka Samuela.

Na cmentarzu ocalał jeszcze "niemiecki" grób Rudolpha Magora (1874-1875) i Berthy Magora zmarłej w 1870 roku.

Oprócz tych najstarszych grobów ocalały głównie groby z okresu międzywojennego.
Najstarszy zachowany tam nagrobek pochodzi z 1841 roku. Cmentarz znajduje się naprzeciwko kościoła w Wilkasach.

Zdjęcia: sierpień-wrzesień 2012.

Wilkasy (niem. Wilkassen): Wieś letniskowa na Mazurach, położona przy drodze Giżycko-Ryn, około 4 kilometrów od centrum Giżycka. Leży nad jeziorem Niegocin.

Igor HrywnaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB