Rezerwat Koniuszanka krainą bobrów i dębów

2010-10-12 08:00:00 (ost. akt: 2013-07-26 11:06:58)
Rezerwat Koniuszanka krainą bobrów i dębów

Autor zdjęcia: Jarosław Krupa

Dla turystów, którzy odwiedzają nasz region ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu jest poznanie jednej z atrakcji przyrodniczych: zespołu rezerwatów przyrody nieożywionej Koniuszanka I i Koniuszanka II.

Rezerwat Koniuszanka I położony jest około 1,5 km na północ od jeziora Koniuszyn, przy drodze z Napiwody do Jabłonicy, między osadami Rakarnia i Moczysko. Powierzchnia rezerwatu wynosi 24,00 ha. Utworzony został w 1978 r. w celu zachowania i ochrony obszarów ze zjawiskiem sufozji obserwowanym na strumieniu Koniuszanka, który koło osady Rakarnia zanika, by "wypłynąć" ponownie 2 km dalej.

Szlak cieku podziemnego znaczą osuwiska, tzw. leje sufozyjne. W rezerwacie można też zobaczyć 78 drzew o wymiarach pomnikowych. Również można spotkać daglezje, długowieczne i wysokie drzewa, które występują w zachodniej części Ameryki Południowej i we wschodniej Azji.

Rezerwat Koniuszanka II jest rezerwatem leśnym obejmującym stare drzewostany mieszane z pomnikowymi dębami i bogatym runem na przełomowym odcinku strugi Koniuszanki. Powierzchnia rezerwatu wynosi 64,6 ha. Położony jest w odległości około 200 m na południu od leśniczówki Wikno.

Teren rezerwatu upodobały sobie bobry. Stare drzewa i przepiękne krajobrazy można zobaczyć spacerując półtorakilometrową ścieżką dydaktyczną. Można tu również nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew. Na specjalnym stanowisku prezentowane są pnie drzew i ich opis. Jest to świetne miejsce, by zrobić wspaniałe zdjęcia.


daw


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bóbr by się uśmiał #34337 | 83.9.*.* 6 sie 2010 10:10

    I do mizernego opisu dodał "AŻ" trzy zdjęcia, "zachęcające" do zwiedzania.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. m-b #34292 | 83.20.*.* 6 sie 2010 06:54

    Autor przepisał kilka informacji z innej strony internetowej. W dodatku zrobił to nieuważnie wprowadzając Czytelników w błąd. Otóż najważniejsza informacja - rezerwat Koniuszanka I nie jest udostępniony do zwiedzania. Wręcz przeciwnie - na pewnej jego części obowiązuje zakaz wstępu. Nie ma tam żadnych drzew o wymiarach pomnikowych ani daglezji. Woda zanika pod ziemią w zupełnie innym miejscu niż podaje autor artykułu, któremu najwyraźniej pomieszały się te wszystkie opisywane rezerwaty.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy