Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Jezioro Drużno

2012-12-14 13:04:09 (ost. akt: 2014-08-25 10:26:24)
Rezerwat przyrody Jezioro Drużno

Autor zdjęcia: Aktron/Wikimedia Commons

Jezioro Druzno, zwane często błędnie Drużno, jest absolutnie nietypowe jak na warmińsko-mazurskie standardy. Administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego, ale geograficznie nie jest ani warmińskie, ani mazurskie, tylko żuławskie.

To faunistyczny rezerwat przyrody utworzony na Żuławach Elbląskich w 1966 roku. Rezerwat obejmuje akwen jeziora Druzno wraz z okolicznymi terenami. Powierzchnia rezerwatu wynosi 3 021,6 ha. Utworzony został w 1966 roku dla ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego.
Ciekawostką jest też sama nazwa rezerwatu; odnosi się ona oczywiście do jeziora Druzno, ale wykorzystuje błędną wersję nazwy jeziora — Drużno.
Druzno to płytkie (do 1,5 m głębokości), zarastające jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Położone jest w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. Stanowi część Zalewu Wiślanego odciętą aluwiami. Przez Druzno przechodzi tor wodny stanowiący przedłużenie Kanału Elbląskiego. W IX wieku nad tym jeziorem, w okolicach dzisiejszego Janowa znajdowało się pruskie emporium handlu bałtyckiego - Truso.
Do jeziora uchodzi kilka niewielkich cieków wodnych, między innymi: Balewka, Brzeźnica, Burzanka, Dzierzgoń, Elszka, Kowalewka, Marwicka Młynówka, Tina (jedno odgałęzienie w dolnym biegu), Wąska.
To eutroficzne, zarastające jezioro wraz z otaczającymi je bagnami i podmokłymi lasami stanowi ważną ostoje ptactwa wodno-błotnego. Gniazdują tu m.in. perkoz dwuczuby, bąk, bączek, gęgawa, świstun, płaskonos, podgorzałka, derkacz, żuraw, śmieszka, mewa mała, rybitwa zwyczajna, rybitwa czarna, bielik, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, wodnik, kropiatka, zielonka i inne. Podczas wiosennych i jesiennych wędrówek gromadzą się tu kaczki i gęsi w stadach przekraczających 10 tysięcy osobników.
Obserwowanie tych ptaków w ich naturalnym środowisku jest jedną z atrakcji turystycznych rejsów po Kanale Elbląskim.
opr. ab


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Jezioro Drużno

  Rezerwat przyrody Jezioro...

  Rezerwat przyrody „Jezioro Drużno” położony jest na obszarze depresyjnym wschodniej części Żuław Elbląskich....

 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym,...

 • Drużno

  Jezioro Drużno

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB