Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rok Kopernika 2013 rozpoczęty!

2013-01-07 12:22:32 (ost. akt: 2013-01-13 15:53:22)
Pomnik Mikołaja Kopernika na zapleczu zamku w Olsztynie

Pomnik Mikołaja Kopernika na zapleczu zamku w Olsztynie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Samorządy województw warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego ogłosiły rok 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika. Oba województwa chlubią się wielkim astronomem, który urodził się w Toruniu, a zmarł we Fromborku.

Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, podpisali list intencyjny w sprawie współpracy. Samorządy obydwu regionów ogłosiły ten rok Rokiem Mikołaja Kopernika.

List zwraca uwagę że w 2013 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika: 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania przełomowego dzieła De revolutionibus orbium coelestium.

- Sąsiadujemy ze sobą i łączy nas postać wielkiego astronoma, który urodził się w Toruniu, a zmarł we Fromborku – powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. – Przećwiczyliśmy już współpracę w 2010 roku podczas organizacji wydarzeń związanych z ponownym pochówkiem Kopernika i warto tę współpracę kontynuować. Naszym celem jest zebranie licznych wydarzeń związanych z rocznicami z życia astronoma, skoordynowanie ich i skuteczne wypromowanie oraz oczywiście udział w najważniejszych z nich.

Będą to nie tylko wydarzenia promocyjne, edukacyjne, ale także naukowe, takie jak konferencje, sympozja czy publikacja wydawnictw. 17 stycznia w Olsztynie rozpocznie działalność Pracownia Kopernikańska, którą powołał marszałek województwa i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

- Nie ma w Polsce pracowni ani zespołu badającego życie i działalność Mikołaja Kopernika – mówi prof. Stanisław Achremczyk, dyrektor OBN w Olsztynie. - Pracownia miałaby skupiać najznakomitszych ludzi nauki z wielu dyscyplin: historii, historii kultury, literatury, antropologii, astronomii, ekonomii, historii medycyny i farmacji, kartografii, nie tylko z Polski, ale i ze świata. Chcemy także bardzo dobrze przygotować się do 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma (2023 rok - red.), a takie przedsięwzięcie wymaga czasu.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przypomniał jedno z wydarzeń z 1973 roku, kiedy obchodzona była 500. rocznica urodzin.

- Powstał wtedy Szlak Miast Kopernikańskich, dziś praktycznie zapomniany – powiedział w Olsztynie marszałek Całbecki. – Zamierzamy go reaktywować, rozszerzyć i porządnie wypromować. W tym celu chcemy wspólnie z marszałkiem Jackiem Protasem opracować dobry projekt inwestycyjny już w przyszłej perspektywie finansowej UE. To pozwoli na działania gospodarcze, co ucieszyłoby Kopernika, który zajmował się także matematyką, ekonomią czy finansami, na dowód „Traktat o biciu monety”. To nam pozwoli na inwestycje w infrastrukturę i na przykład w odnawianie zabytków związanych z astronomem. Chcemy, żeby został realny dorobek tych wydarzeń i żeby mieszkańcy obu naszych regionów byli dumni, że mieszkał u nas tak wielki człowiek.

Korzystaliśmy z informacji na stronie http://wrota.warmia.mazury.pl
Na mapie oznaczyliśmy Toruń, Olsztyn i Frombork.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fifi #949242 | 81.15.*.* 12 sty 2013 01:23

    Oj, będą grzebać po raz trzeci.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz