Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Małga

2013-01-08 13:33:00 (ost. akt: 2013-06-30 14:19:22)
Wieś Małga już nie istnieje, pozostała po niej samotna wieża kościelna

Wieś Małga już nie istnieje, pozostała po niej samotna wieża kościelna

Autor zdjęcia: Jerzy Grala

Małga (Ruda) nad Rzeką Omulew była najstarszą miejscowością na terenie gminy Jedwabno, wymienianą w urzędowych dokumentach już w 1343 roku. Przypuszcza się, że istniała już w okresie przedkrzyżackim.

Powstanie wsi oraz jej późniejszy rozwój jest nierozerwalnie powiązany z pozyskiwaniem i przetwarzaniem przez miejscową ludność zalegających w okolicy darniowych rud żelaza.
20 stycznia 1945 roku przez Małgę przeszła grupa wojsk radzieckich, siejąc śmierć i zniszczenie. Ocaleli jedynie ludzie, którzy schronili się w Małdze Małej.

Najpierw był poligon


Na początku lat 50. XX wieku ówczesne władze zdecydowały, że Małga wraz z pobliskimi miejscowościami zostaną zlikwidowane, a na ich terenie powstanie poligon wojskowy. Mieszkańcy zaczęli stopniowo opuszczać swoją ojcowiznę i wyjeżdżać za granicę państwa bądź też osiedlać się w pobliskich wsiach. Od 1954 roku w Małdze zaczęło gospodarować wojsko. Wioska w krótkim czasie zniknęła z powierzchni ziemi. Wojsko wyprowadziło się stąd na dobre w 1993 roku.

Rezerwat na poligonie


Obecnie na terenach byłej miejscowości Małga gospodarują leśnicy, którzy postanowili oddać ten teren we władanie sił przyrody. Chcąc zachować unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe utworzono tutaj rezerwat przyrody „Małga” oraz ostoje ochronne cietrzewia.
Ruiny zniszczonej Małgi stały się obecnie rajem dla wielu gatunków ptaków, tych rzadkich oraz tych bardziej pospolitych, które śpiewem i trelami wypełniają ciszę po tętniącej ongiś gwarem wsi.
Jedynym śladem minionych czasów jest zrujnowana, ostrzelana wojskowymi pociskami wieża kościelna. Pozostawiono ją prawdopodobnie tylko po to, by stanowiła punkt orientacyjny dla żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach. Po kościele i stojącej obok plebani zostało jedynie gruzowisko. Przy świątyni znajduje się też poważnie zniszczony cmentarz. Niewiele nagrobków ocalało, prawie z żadnej tablicy nie można odczytać już nazwisk osób tu spoczywających.
Teren po zlikwidowanej wsi z ruinami wieży kościoła w Małdze i wojskowej wieży dowodzenia w Sadku, wykorzystywany jest do zabawę w paintball.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Małga

  Rezerwat przyrody Małga

  Rezerwat powstał w 1991 roku. Chroni gniazda rzadkich ptaków i noclegowiska żurawi. W rezerwacie Małga...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lugi #1534548 | 62.148.*.* 5 lis 2014 20:36

  https://www.youtube.com/watch?v=VHTVnNIE m8c filmik nagrany w październiku 2014

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zdzichu #946134 | 88.156.*.* 9 sty 2013 22:47

  autor ma mgliste pojęcie o temacie, a pierwsza wojna, a leśnicy zasłaniają się cietrzewiem (którego nie ma) tylko po to bu uniemożliwić wykopki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. klop #945298 | 213.73.*.* 9 sty 2013 13:51

   Przecie widać, że to nie pejtbol...chopaczyna kręci hajkapa! ;-)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. sss #945256 | 83.9.*.* 9 sty 2013 13:16

   Co to rezerwat przyrody gdzie grają w paintball?!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz