Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Jezioro Francuskie

2013-02-18 14:46:11 (ost. akt: 2013-06-30 14:09:29)
Jezioro Francuskie

Jezioro Francuskie

Autor zdjęcia: Tadeusz Peter

Jezioro Francuskie na Dylewskiej Górze niedaleko Ostródy to najwyżej położone jezioro w północno-wschodniej Polsce (285 m n.p.m.). Związana jest z nim mroczna legenda, osnuta na prawdziwych wydarzeniach. Od 1963 roku jest rezerwatem przyrody.

Jest to jeden z trzech rezerwatów, położonych na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Rezerwat został utworzony w 1963 roku między innymi dla ochrony wierzby borówkolistnej.

Nazwa jeziora, jak głosi legenda, pochodzi stąd, że w czasie kampanii napoleońskiej miejscowi chłopi utopili tu kilku Francuzów (ostródzki historyk Tadeusz Peter podaje liczbę aż 17), mszcząc się za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie (chodziło o gwałt i to nie na jednej, lecz może nawet na kilkunastu kobietach). Rezydujące w pobliskim Pietrzwałdzie oddziały wojsk napoleońskich wzięły srogi odwet za ten samosąd. Wieś została zrównana z ziemią, a chłopów zamieszanych w mord na Francuzach stracono.

Do rezerwatu można dojść pieszo lub dojechać rowerem kilkoma drogami: z Ostródy, Lubawy lub Dąbrówna. Dobrym punktem wyjściowym do zwiedzania jest miejscowość Wysoka Wieś.
Do jeziora wiedzie malownicza ścieżka przyrodnicza (ok. 2 km długości), która swój początek bierze na szczycie Góry Dylewskiej. Rezerwat położony jest na stoku tej góry. Obejmuje swoim zasięgiem nieduże, śródleśne Jezioro Francuskie o charakterze wytopiskowym. Powierzchnia jeziora to 2,93 ha, a przyległego do niego lasu 10,71 ha.
Przezroczystość wody tego niewielkiego zbiornika zmienia się w zależności od pory roku. Największa jest w październiku, najmniejsza zaś w lipcu, wiąże się to z rozwojem planktonu, złożonego z mikroskopijnych organizmów zwierzęcych i roślinnych.

Zbocze południowo-wschodniej części jeziora porośnięte jest drzewostanem buczyny pomorskiej w wieku ok. 170 lat. Najliczniej występującym gatunkiem drzew w rezerwacie jest buk oraz pojedynczo występujące świerk (wys. 35 m), grab, dąb, brzoza, i osika w różnym wieku. W rezerwacie występuje również widłak, wawrzynek wilczełyko, turzyce, wełnianka wąskolistna i wełnianka pochwowata, bobrek trójlistkowy, czermień błotna, rosiczka okrągłolistna, płonniki oraz torfowce.
Na terenie rezerwatu występują różne gatunki zwierząt: sarny, jelenie, dziki, lisy, borsuki, tchórze, wiewiórki i łasice. Wśród ptaków można wyróżnić: drozdy, dzięcioły, sikory, kowaliki, i pełzacze. Z gadów w rezerwacie można spotkać żmiję zygzakowatą, zaskrońca, padalca i jaszczurkę zwinkę. Wody jeziora są zamieszkane przez płocie, szczupaki, leszcze, okonie i inne. Występuje tu też bogato plankton, ślimaki, małże i pijawki.
W pobliskich Glaznotach warto obejrzeć dwa kościoły i wiadukt na nieczynnej linii kolejowej.
Opr. ab


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Jezioro Francuskie

  Rezerwat przyrody Jezioro...

  Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, Faunistyczny rezerwat przyrody o powierzchni 13,64 ha, utworzony...

 • Trasa rowerowa z Lubawy na Dylewską Górę

  Około 33-kilometrowy szlak poprowadzi nas wśród lesistych terenów Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Trasa: Lubawa - Fijewo – Prątnica – Omule – Napromek – Wygoda – Glaznoty – Zajączki – Wiśniewo – Wałdyki – Złotowo – Lubawa

 • Francuskie

  Jezioro Francuskie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Rezerwat przyrody "Jasne"

  Rezerwat został utworzony 1 lipca 1998 roku. Ochroną objęte są dwa jeziora: Jasne i Luba. Razem z torfowiskami...

 • Rezerwat przyrody Jezioro Gaudy

  Rezerwat przyrody Jezioro...

  Rezerwat Jezioro Gaudy utworzono w 1957 roku w celu ochrony naturalnej ostoi i miejsc lęgowych licznego...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. danuta #994854 | 83.11.*.* 20 lut 2013 10:55

  jezioro francuskie a jego prawdziwa nazwa to jezioro SAŁK

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)