Plac Słowiański - dawniej Friedrich-Wilhelm-Platz - to takie centralne miejsce Elbląga. Tak jak pod koniec XIX wieku, gdy zaczęły jeździć elbląskie tramwaje, tak i dzisiaj każda z linii tramwajowych przechodzi przez tenże plac... W samym jego środku stoi stuletnia fontanna, której szczyt niegdyś zdobiła figura Hermanna Balka - komtura krzyżackiego, założyciela Elbląga. Za fontanną znajduje się hotel - pozostałość po ratuszu nowomiejskim, a dokładniej po prezydium policji.
Nieistniejący dziś budynek ratusza, przylegający niegdyś do prezydium policji, powstał w latach 1891-1894, na miejscu wcześniejszego ratusza Nowego Miasta, przy Placu Słowiańskim (daw. Friedrich Wilhelm Platz). Wzniesiony został w stylu niderlandzkiego manieryzmu. W 1930 r. (niektóre źródła podają rok 1928) powiększono go o budynek, w którym obecnie znajduje się hotel, a wówczas mieściło się prezydium policji. Ratusz posiadał bogato zdobione wyposażenie wnętrza. Znajdowała się tu również restauracja i kawiarnia. W 1945 r. spłonął podczas działań wojennych, następnie został rozebrany przez szabrowników.
Budynek prezydium policji wzniesiono jako osobny obiekt, przylegający do ratusza od
strony ul. Chmurnej, tworząc pomiędzy nimi dziedziniec.
W latach powojennych w budynku przez kilkadziesiąt lat działał hotel robotniczy elbląskiego Zamechu. Później obiekt pełnił też funkcję hotelu turystycznego. Dzisiaj znajduje się w nim Arbiter Hotel. Na skwerze przed hotelem stoi XIX-wieczna rzeźba Tezeusza z białego marmuru.
Ciekawa jest historia samego ratusza. Sięga roku 1782, kiedy to na terenie odzyskanym po likwidacji fos i umocnień obronnych Starego Miasta, dokładnie w miejscu dawnego mostu, wybudowano Nowy Ratusz.
Był to klasycystyczny gmach z czterospadowym dachem i ośmiokątną wieżą z galerią. Budynek nie spodobał się elblążanom i raczej nie budził w nich większego entuzjazmu. Pewnie dlatego, że pamiętali jeszcze dużo ładniejszy ratusz na Starym Mieście. Spłonął on od pożaru wywołanego uderzeniem pioruna w kwietniu 1777 roku. Niestety ze względu na niestabilny grunt nie można było postawić gmachu na miarę ambicji mieszczan.
Uczyniono to dopiero z górą sto lat później. W latach 1891-94 w miejscu klasycystycznej budowli postawiono znacznie większy, monumentalny gmach w stylu niderlandzkiego neomanieryzmu. Później dobudowano do niego budynek prezydium policji, który zachował się do dziś.
Przeczytaj więcej o elbląskich ratuszach.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
prawda. #1243594 | 37.24.*.* 13 lis 2013 08:03
A gdzie mieszkaja obecnie potomkowie dawnych mieszkancow.
! odpowiedz na ten komentarz