Zastawno: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

2013-04-16 12:45:29 (ost. akt: 2013-07-15 14:52:04)
Zastawno: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Autor zdjęcia: Internautka Beata

Kościół filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zastawnie to kościół poewangelicki z 1866 roku. Usytuowany jest przy drodze do Młynar, na niewielkim wzniesieniu.

Zastawno to pięknie położona pośród malowniczych kompleksów leśnych miejscowość w gminie Młynary (pow. elbląski). Budowla zbudowana na planie prostokąta, murowana z cegły na podmurówce z kamienia. Przy elewacji szczytowej znajduje się smukła wieża - od dołu na planie kwadratu przechodząc do góry w ośmiobok. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Wyposażenie wnętrza świątyni proste, w przedsionku XVII wieczny barokowy krucyfiks i organy z kościoła w Ostaszewie nad Wisłą. Kościół wpisany do rejestru zabytków 30.06.1993r.
Tuż za ogrodzeniem kościoła stoi pomnik z okresu I wojny światowej, zrekonstruowany w latach 90. XX wieku. Niedawno na jego postumencie ustawiono figurę Chrystusa. Pierwotny pomnik został odsłonięty i poświęcony w 1928 roku. Z boku na tablicach z czarnego marmuru znajdują się nazwiska poległych parafian.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy