Święto lasu, święto dzieci

2013-04-19 10:37:02 (ost. akt: 2013-07-14 10:00:42)
Święto lasu, święto dzieci

Las bukowy występuje zdecydowanie rzadziej, niż sosnowy czy dębowy

Ponad 600 dzieci z Olsztyna i okolic 24 kwietnia posadzi las. W organizowanym przez olsztyńskich leśników święcie lasu wezmą też udział VIP-y i celebryci. Początek imprezy, która odbędzie się na terenie podolsztyńskiego Leśnictwa Wadąg o godz. 10.

Między 20 a 27 kwietnia w całym kraju pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego będą się odbywać lokalne imprezy związane z Ogólnopolskim Świętem Lasu. Warmińsko-mazurskie obchody tego święta odbędą się 24 kwietnia w Leśnictwie Wadąg koło Olsztyna. Tego dnia las posadzi ponad 600 dzieci z Olsztyna i okolic. Najmłodszych mieszkańców Warmii i Mazur w sadzeniu drzew wspierać będą VIP-y i celebryci. Początek imprezy o godzinie 10.

Impreza jest okazją do tego, aby uświadamiać mieszkańcom Warmii i Mazur, że lasów w całej Polsce z roku na rok przebywa. To ważne, bo z badania opinii społecznej, które zostało przeprowadzone w zeszłym roku na zlecenie Lasów Państwowych wynika niestety, że aż 53 procent Polaków ma mylne przekonanie, że powierzchnia lasów w Polsce z roku na rok się zmniejsza. Tymczasem na przestrzeni 68 lat udało nam się zwiększyć lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do niemal 30 proc. obecnie. Tylko tej wiosny warmińsko-mazurscy leśnicy posadzą 22 milionów drzew! Co oznacza, że posadzimy młody las na powierzchni odpowiadające 5 tysiącom pełnowymiarowych boisk piłkarskich! Niekwestionowaną królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna. W tym roku posadzimy 9,5 mln sadzonek tego gatunku. Drugi pod względem popularności gatunkiem jest dąb, którego posadzimy 8,5 mln sadzonek. Wzrost udziału dębu i innych gatunków liściastych w tworzeniu lasów na Warmii i Mazurach nie jest oczywiście przypadkowy. Leśnicy, tam gdzie to możliwe, starają się przebudowywać bardzo liczne w naszym regionie drzewostany iglaste. Chodzi m.in. o to, aby las był bardziej urozmaicony i dzięki temu miał większość odporność na szkodniki czy też niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
Adam Pietrzak
Jak dojechać?Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Wadąg

    Jezioro Wadąg

    Jezioro rynnowe położone ok. 6 kom na północny wschód od Olsztyna. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaicone trzema...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy