Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: powstanie muzeum poświęcone jeńcom stalagu Hohenstein

2013-04-24 12:14:19 (ost. akt: 2013-04-24 12:14:36)
Na makiecie odtworzono wygląd stalagu I B Hohenstein

Na makiecie odtworzono wygląd stalagu I B Hohenstein

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W Olsztynku rusza budowa muzeum, w którym znajdą się pamiątki po żołnierzach więzionych przez hitlerowskie Niemcy w stalagu Hohenstein podczas II wojny światowej. Powstanie kosztem 4 mln zł na poddaszu miejskiego ratusza.

Pomysł utworzenia muzeum zrodził się dwa lata temu podczas budowy nowego odcinka krajowej „siódemki” pod wsią Królikowo. Wtedy na terenie byłego obozu jenieckiego odkopano przedmioty po więzionych tu żołnierzach II wojny światowej.
— Stalag I B Hohenstein usytuowany na terenie Królikowa pod Olsztynkiem to jeden największych niemieckich obozów jenieckich podczas II wojny światowej w Europie — mówi Bogumił Kuźniewski, olsztynecki historyk i autor przygotowywanej książki o obozie.
Na makiecie odtworzono wygląd stalagu I B HohensteinStale gromadzone są eksponaty (niektóre na zdjęciu obok), które trafią do muzeum. Już w 1980 roku grupa olsztyneckich społeczników i weteranów II wojny światowej zorganizowała w jednym z budynków w skansenie w Olsztynku ekspozycję pamiątek, w tym wielu ofiarowanych przez okolicznych mieszkańców. Po latach wystawa została przeniesiona do gimnazjum.
— Ta wystawa jest eksponowana do dzisiaj w izbie historycznej — opowiada Bogumił Kuźniewski. — Podczas wakacji izba jest jednak nieczynna.
Dwa lata temu dwaj Rosjanie szukali tu śladów swojego dziadka, który zginął w obozie. Izba akurat była zamknięta. Istnienie muzeum pozwoli na całoroczne oglądanie eksponatów.
Miasto przeznaczy na muzeum milion złotych, pozostałe trzy to unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
— Muzeum powstanie na poddaszu ratusza, gdzie jest 400 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni — mówi burmistrz Olsztynka Artur Wrochna. — Znajdzie się tam nie tylko ekspozycja obozowa, ale również muzeum miejskie, gdzie trafią eksponaty wykopane podczas rewitalizacji rynku przed ratuszem. Przy okazji ratuszowa wieża stanie się punktem widokowym.

Zgodnie z planem, muzeum ma zostać otwarte wiosną 2014 roku. W stalagu I B Hohenstein więziono 650 tys. jeńców: Polaków, Francuzów, Rosjan, Włochów, Belgów i Serbów. Zmarło ok. 60 tys. z nich. Większość pochowano na cmentarzu w pobliskiej Sudwie. Cześć potem ekshumowano. Najwięcej spoczywa tu Rosjan.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JOJO #1076566 | 188.33.*.* 6 maj 2013 21:57

  A co wy tam pitolicie ludziska kochane-MUZEUM,to taka WIELKA SPRAWA,a wasze drogi i asfalty???są takie prozaiczne......

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. szok! #1075459 | 178.183.*.* 5 maj 2013 18:33

   4 mln zł - na muzeum, które będzie nierentowne, bo kto zajdzie obejrzeć kilka łyżek i ubrań po jeńcach? Ludzie, jest tyle ważnych spraw dotyczących czasów teraźniejszych. Wystawa stalagu była niegdyś w kościele ewangelickim - umieszczona na bodajże dwóch stołach, tyle jest tych eksponatów. Może władze zajełyby sie np. wałęsającymi sie psami w mieście? Czy musi sie stać jakaś tragedia, np, pogryzienie śmiertelne lub zaatakowane małe dziecko, żeby cos z tym zacząć robić? Jesli są nieodpowiedzialni własciciele psów, to zabierac im te psy - zatrudnic "hycla" odwozić do schroniska i już. A jesli właściciel przyzna sie do psa, obciążać kosztami. Nie mówicie, że nie ma na to kasy. 4 mln wywalić na coś, co bedzie nierentowne, kolejne muzeum, ktore będzie dotowane przez państwo, bo samo zysków nie przyniesie - porażka jakaś.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Drogowiec #1066953 | 78.131.*.* 26 kwi 2013 11:00

    Ja rozumnie pamięć musi być ! ale jak miasto ma tyle kasy to może naprawią ulice grunwaldzką bo tam nawet rowerem nie można przejechać !!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. !!! do ??? #1065759 | 83.3.*.* 25 kwi 2013 10:20

    Jakie socjalne mieszkanie?! Ucinać i zmieszać socjal nie tylko w Olsztnku ale w całym kraju. Są ludzie którym trzeba pomódz ale większość mieszkająca w socjalach to darmozjady.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ??? #1065721 | 195.136.*.* 25 kwi 2013 09:28

     Dosyć spore pieniądze... A tak z ciekawości, to czy nasz urząd planuje rozbudowę mieszkań socjalnych dla mieszkańców Olsztynka?

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. były #1064820 | 213.184.*.* 24 kwi 2013 12:46

     Olsztynek musi być miastem bogatym skoro może sobie pozwolić na wywalenie miliona złotych na ten cel. Ale spoko, podniesie się opłaty i kasa będzie się zgadzać.

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)