Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Przyrody Dolina Rzeki Wałszy

2013-05-23 11:52:22 (ost. akt: 2013-07-02 12:58:06)
Rezerwat Przyrody Dolina Rzeki Wałszy

Autor zdjęcia: UMiG Pieniężno

Jest to jeden z najstarszych rezerwatów na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dolina ta uznana została za rezerwat już w 1907 roku, o czym świadczy jego ówczesny opis, wykonany przez H. Conwetza.

Przed wojną było to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Berlina, Królewca i pobliskich miejscowości. Były tu kręgielnia, korty tenisowe, boisko sportowe, restauracja, basen, strzelnica sportowa. Wszystko to zostało rozebrane po II wojnie światowej. Później archeolodzy odkryli tam pozostałości wczesnośredniowiecznego siedliska pruskiego (XI – XII wiek).
Po II wojnie światowej, w 1949 roku wiadomość o istnieniu tam rezerwatu możemy znaleźć w miesięczniku „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. Odnowienie aktu prawnego, ustanawiającego na tym terenie rezerwat nastąpiło w 1957 roku.

Teren rezerwatu to wąwóz długości 5 km, pocięty bocznymi jarami i porośnięty lasem o powierzchni 205,74 ha. Przylega bezpośrednio do granic miasta Pieniężno (powiat braniewski) od strony południowo-zachodniej. Rezerwat obejmuje rzekę Wałszę i otaczające ją lasy, administrowane przez Nadleśnictwo Orneta. Ochronie podlega krajobraz odcinka Wałszy, głęboko wcinającej się w morenowe wzgórza, porośnięte lasem mieszanym. Dolina ma charakter wąwozu o szerokości dochodzącej do 80 m i głębokości 15¸40 m

Źródła Wałszy, położone poza terenem rezerwatu, znajdują się na wysokości 216 m n.p.,m., zaś jej ujście do Pasłęki – na wysokości 26 m n.p.m. Daje to średni spadek 5,13%,a więc więcej, niż np. górnego odcinka Wisły. Koryto rzeki wcina się w teren na głębokość 50-60 m, tworząc strome ściany wąwozu. Rzeka płynie wartkim strumieniem, tworząc na rumowiskach głazów wodospady, typowe dla rzek górskich.

Flora rezerwatu liczy ok. 300 gatunków, w tym chronione: widłak jałowcowaty, buławnik czerwony, podkolan biały, gnieźnik leśny, tojad dzióbaty, skrzyp olbrzymi, bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko, obuwnik pospolity. Wśród zwierząt znajdziemy m.in. wydrę, zimorodka, orlika krzykliwego i pluszcza.

Do rezerwatu można wejść niemal wprost z centrum Pieniężna. Wystarczy zejść schodami w dół przy Farze pw. św. Piotra i Pawła, znajdziemy tam znakowane wejście do rezerwatu "Dolina rzeki Wałszy". Czerwony szlak prowadzi lewym brzegiem Wałszy, doprowadzając do Kapliczki przy Cudownym Źródle. Kapliczka została ufundowana w 1826 roku przez rodzinę Gehrmanów.

Legenda o kapliczce i cudownej wodzie:
Dawno, dawno temu w czasie pożogi wojennej, gdy mieszkańcy uciekali szukając obrony przed nadciągającym wrogiem, kilku chorych, którzy nie mogli się ratować ucieczką w dalsze okolice, schronili się w dolinie rzeki Wałszy w pobliżu dzisiejszej kapliczki. Żywiąc się leśną roślinnością i pijąc wodę ze źródła, w szybkim tempie wracali do zdrowia, co wzbudziło ich zadziwienie. Wkrótce całkowicie wrócili do zdrowia pomimo n skrajnie niesprzyjających warunków. Swoje uzdrowienie przypisali cudownym właściwościom źródła.
Od tej pory ludzie wierząc w cudowną moc źródła odbywali do niego liczne pielgrzymki, by napić się cudownej wody i przemyć nią oczy, bowiem według innego przekazu ludowego moc wody źródlanej pomógł w odzyskaniu wzroku ślepcowi.

Zobacz film ze spaceru po rezerwacie.


Na mapie oznaczyliśmy kościół pw. św. Piotra i Pawła w Pieniężnie, skąd najłatwiej trafić do rezerwatu.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Rezerwat przyrody Jezioro Martwe

  Rezerwat przyrody Jezioro...

  Rezerwat znajduje się w powiecie bartoszyckim, na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie. Ma powierzchnię...

 • Rezerwat przyrody Cielętnik

  Rezerwat przyrody Cielętnik

  Rezerwat położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Braniewo, na terenie Nadleśnictwa...

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. piotr_sl #1159880 | 88.220.*.* 2 sie 2013 16:09

  Czy można poruszać się rowerem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ciekawy #1095968 | 31.63.*.* 26 maj 2013 20:00

  Czy ktoś wie gdzie przesiedlili kmiotka?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. macio #1093335 | 83.13.*.* 23 maj 2013 15:14

   kto wstawił ten film że przy 10 mega nie da się odtwarzać

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. turysta #1093226 | 213.73.*.* 23 maj 2013 13:44

    Wszystko pięknie, tylko jak zwykle brakuje podstawowej informacji, czy trasa do przebycia ma 5 czy 50 km. Czy mozńa zrobić pętle, czy trzeba zamawiać taksówkę na drugi koniec rezerwatu?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)